Osteoartritis (artroza) koljena - i što da radite s njimPiše: Uršula Blašković, mag.physioth.
Imate li bolove u koljenu, osjećaj žarenja i pečenja u koljenu, oteklinu i zakočenost, moguće je da imate osteoartritis. Najčešći je uzrok ovih simptoma i zahvaća velik broj ljudi. Osteoartritis koljena je degenerativna bolest koja dovodi do propadanja hrskavice u koljenu. Poznata je i pod nazivima gonartroza, artroza ili artritis što u doslovnom prijevodu znači upala zgloba. Kako bolest napreduje, kosti zgloba koljena se postupno pregrađuju i tako nastaju osteofiti u koljenu. Koljeno postaje sve otečenije zbog nakupljanja zglobne tekućine koju još nazivamo voda u koljenu. Zglobna tekućina može izbiti kroz najslabiji dio zglobne kapsule koji se nalazi iza koljena te tako formirati Bakerovu cistu. Sigurno se pitate kako možete smanjiti simptome osteoartritisa koljena. Kao fizioterapeut često radim s osobama koje imaju osteoartritis i žive u uvjerenju da vježbanje pogoršava njihovo stanje. Još prije 30 godina dokazano je kako upravo redovito vježbanje smanjuje bolove u koljenu. Otečeno koljeno postaje manje, a osjećaj žarenja i pečenja se postupno gubi. I ne samo to! Vježbanje usporava trošenje hrskavice u koljenu i potiče njezinu obnovu. Usporavanje ove progresivne bolesti je imperativ u liječenju, a rješenja su dostupnija nego što mislite. Imate li osteoartritis koljena i zanima vas koje vježbe za koljeno bi trebali raditi kako bi smanjili bolove u koljenu, nastavite čitati! U ovom članku ću vam odgovoriti na najvažnija pitanja: 👉 što je osteoartritis tj. artroza koljena 👉 kako ćete znati imate li osteoartritis koljena - simptomi i dijagnostika 👉 kojem doktoru trebate ići 👉 kako prepoznati pogoršanje 👉 kako vam fizioterapeut pomaže u liječenju osteoartritisa 👉 koje vježbe za koljeno trebate raditi 👉 kako usporiti razvoj osteoartritisa Anatomija koljena – kako izgleda zdravo koljenoNajveći i najsloženiji zglob ljudskog tijela je upravo koljeno. Tvore ga tri kosti, a to su bedrena kost (lat. femur) ili natkoljenična kost, patela ili zglobna čašica i potkoljenična kost (tibija). One zajedno čine dva dodatna zgloba unutar koljena. Jedan od njih je tibiofemoralni zglob koji spaja natkoljeničnu i potkoljeničnu kost te je iz tog razloga i najvažniji. Drugi zglob, patelofemoralni zglob, čine patela i bedrena kost. Svi ti dijelovi su obloženi hijalnom ili zglobnom hrskavicom koja stvara zaštitni sloj na vrhovima kostiju i tako štiti navedene dijelove koljena.
Hijalina hrskavica (zglobna hrskavica) je ta koja je zaslužena za prijenos težine i omogućava glatko klizanje zglobnih ploha za vrijeme kretanja. Unutar koljena se nalaze i dva meniskusa koji imaju važnu amortizacijsku ulogu ovog zgloba. Meniskusi imaju oblik polumjeseca i smješteni su ispod hrskavice po jedan s unutarnje strane i jedan s vanjske strane. Oni predstavljaju dodatak hrskavici i dodatno amortiziraju sile u koljenu za vrijeme kretanja jer sprječavaju dodirivanje natkoljenične i potkoljenične kosti. Zahvaljujući hijalinoj hrskavici i meniskusima, zglob koljena je izrazito pokretljiv. Ligamenti u koljenu daju stabilnost cijelom zglobu. Unutar koljena se nalaze prednji i stražnji križni ligament, a s unutarnje i vanjske strane se nalaze postranični (kolateralni) ligamenti. Kako i zašto nastaje osteoartritis koljenaOsteoartritis, artritis ili artroza koljena najčešće se javlja u starijoj životnoj dobi. Postupno kako starimo, hijalina hrskavica se razgrađuje i meniskusi postaju sve tanji. Posljedica toga je smanjenje prostora između natkoljenične i potkoljenične kosti što uzrokuje bolove u koljenu. To je prirodni proces koji se događa svima nama kako starimo.
To je zapravo autoimuna bolest za koju je karakteristično da tijelo umjesto zaštitnih i protuupalnih supstanci, proizvodi upalne. Koljeno se upali kada tijelo počne izlučivati više supstanci koje imaju upalni učinak što dugoročno uzrokuje trošenje hrskavice. Osteofiti u koljenu se često formiraju kod osteoartritisaOsteofite je najlakše opisati kao koštane izrasline koje se formiraju uz rubove kostiju. Kako se kod osteoartritisa hrskavica postupno gubi, vaše tijelo ju pokušava obnoviti tako da stvara osteofite kako bi nadomjestilo gubitak hrskavice i tako osiguralo stabilnost koljena.
Drugim riječima, osteofiti nastaju kao reakcija tijela na promjene u zglobu koljena. Oni se mogu i odlomiti i tako postati takozvana slobodna zglobna tijela koja se kreću unutar zgloba koljena. To može uzrokovati povremenu bol, kočenje i osjećaj da vas nešto sprječava kod pokreta koljena. Navedeni simptomi dolaze i prolaze ovisno o položaju slobodnih tijela unutar zgloba. Slobodno zglobno tijelo može biti uzrok prolazne ili trajne blokade zgloba. Rizični čimbenici koji povećavaju razvoj artritisa koljenaOsim starenja kojim se smanjuje sposobnost obnavljanja hrskavice, žene u dobi od 55 godina i više, sklonije su razvoju artroze od muškaraca.
Što se tiče genetike, osobe koje su naslijedile O ili X oblik nogu također su sklonije razvoju artritisa koljena zbog nepravilnog položaja koljena. Uzrok O ili X nogu može biti i rahitis, a rizik je isti. Razni metabolički poremećaji kao što su povećana koncentracija željeza, poremećaj hormona rasta ili reumatoidni artritis, utječu na raniji razvoj artroze koljena. Svaki kilogram viška u hodu povećava dinamičko opterećenje koljena 2 do 3 kilograma! Vodeći rizični čimbenik koji utječe na raniji razvoj artroze koljena je prekomjerna tjelesna težina. Povećana tjelesna masa stvara dodatan pritisak na zglobove pa tako i na koljeno. Zbog pretilosti se javlja metabolički sindrom koji uz prekomjernu tjelesnu masu uključuje i razvoj šećerne bolesti, povišene masnoće i povišen krvni tlak, što negativno utječe na zdravlje koljena, ali i generalno cijelog tijela. Vrste poslova i sportova koji utječu na raniji razvoj artritisa koljena Zanimanja koja zahtijevaju puno aktivnosti i ponavljajućih pokreta kao što su klečanje, podizanje teških tereta, dugotrajno stajanje ili rad na nepravilnim površinama, utječu na raniji razvoj artritisa koljena jer stvaraju puno više opterećenja na zglobove od sjedilačkih poslova. Isto tako, nogometaši, tenisači i trkači su skloniji razvoju osteoartritisa zbog toga što su izloženi prekomjernom dinamičkom opterećenju za vrijeme aktivnosti. Kod određenih sportaša postoji disbalans u snazi mišića, jedni su razvijeni previše nauštrb drugih. Npr. hamstringsi su presnažni u odnosu na kvadricepse. Kod tih sportaša do razvoja artritisa koljena dolazi zbog slabosti ovih mišića koji bi trebali stabilizirati koljeno, a ne samog sporta kojim se bave. Glavni simptomi su bol, ukočenost, otečenost, škripanje, žarenje i pečenje u koljenu
Oticanje koljena je znak početka upalnog procesa, a još je poznato pod nazivom "voda u koljenu" što je kod artritisa sasvim normalna pojava. Uz oticanje se javlja i osjećaj žarenja i pečenja u koljenu koji možete smanjiti postavljanjem hladnih obloga na koljeno. Učestala pojava je i škripanje u koljenu koje se javlja u kasnijim fazama osteoartritisa koljena kad se zglobna hrskavica smanji do te razine da kost počne udarati u drugu kost. Ti udarci kosti u kost očituju se zvukom škripanja u koljenu. Zvuk je prilično specifičan i sličan je zvuku kada gazite čizmama po mokrom snijegu. Svi navedeni simptomi dovode do smanjene pokretljivosti koljena i ograničavanja u svakodnevnim aktivnostima posebice prilikom hodanja, ustajanja, penjanja uz i niz stepenice te ulaska i izlaska iz automobila. Koljeno postane ograničeno najviše zbog slabosti kvadricepsa što se vidi po otežanom ispružanju noge. Bakerova cista često dolazi "u paketu" s gonartrozomPrimijetite li oteklinu iza koljena koja izgleda kao kvržica i uzrokuje bolove i zakočenost, to je znak da vam se iza koljena formira Bakerova cista.
Idemo vidjeti o čemu je zapravo riječ ⬇️⬇️⬇️ Male ciste često ne uzrokuju nikakve simptome dok velike mogu uzrokovati bolove u koljenu i ograničavati vas u pokretima koljena. Vrlo rijetko može biti toliko velika da uzrokuje pritisak na okolne žile i živce koji se nalaze iza koljena i tako izazvati osjećaj žarenja i pečenja duž potkoljenice. U slučaju da Bakerova cista pukne, iza koljena ćete primijetiti podljev, otečenost i trenutnu bol koja brzo prolazi jer se nakon puknuća cista ponovo formira. Veličina ciste može se mijenjati iz dana u dan, a najizraženija je kod opružanja koljena. Ona je samo posljedica drugih bolesti koljena od kojih su artritis koljena ili ozljeda meniska. Ne trebate se bojati jer Bakerova cista nije opasna i nije povezana s tumorom! Najčešće nestaje spontano u razdoblju od 10 do 20 mjeseci jer se zglobna tekućina, odnosno voda u koljenu, apsorbira u tijelu ili vrati u koljeno. Bolove uzrokovane Bakerovom cistom možete smanjiti postavljanjem hladnih obloga na samu cistu i vježbanjem okolnih mišića. Dijagnozu postavlja specijalist fizijatar, a kroz terapiju vas vodi fizioterapeutAko osjećate neke od gore navedenih simptoma, potrebno je otići na pregled fizijatru koji će vas na temelju simptoma i kliničke slike uputiti na daljnje pretrage. Uobičajeno su to rendgensko snimanje (RTG) ili magnetska rezonanca (MRI). Najčešće su dovoljne samo RTG snimke kojima se procjenjuje zglobna hrskavica i okolne kosti te prisutnost osteofita. Tako se određuje stupanj artritisa koljena. Vjerojatno ćete morati napraviti i laboratorijske pretrage kako bi isključili prisustvo drugih bolesti koje uzrokuju bolove u koljenu.
Stupnjevi osteoartritisa po Kellgren – Lawrenceu Bitno je znati da postoje 4 stupnja artritisa koljena koji se određuju na temelju RTG snimke.
Neovisno o stupnju osteoartritisa, bolovi su individualni. Možete imati blagi stupanj osteoartritisa i pritom osjećati jake bolove u koljenu dok će neki u uznapredovaloj fazi osjećati manje bolove bez obzira na teško oštećenje zglobne hrskavice. Zanimljivo je da na to utječe sklerozacija kosti unutar zgloba koja se javlja uslijed trošenja hrskavice i štiti kost od trenja. Isto kao što žuljevi na rukama štite kožu od trenja. Zbog toga neće svi imati jednake simptome iako imaju isti stupanj osteoartritisa. Kako ćete prepoznati pogoršanje osteoartritisa koljenaPogoršanje artritisa (upalna faza ili epizoda) počinje pojačanom upalom koljena zbog čega se pojačano razgrađuje zglobna hrskavica. Znakovi koji ukazuju na pogoršanje su nagli porast bolova u koljenu, produženo trajanje boli, bolovi u koljenu noću, jutarnja zakočenost koja ne prolazi nakon buđenja i otečeno koljeno uz osjećaj žarenja i pečenja u koljenu.
U slučaju da osjetite neke od navedenih simptoma, poželjno je smanjiti aktivnosti dok se simptomi ne smire i postavljati tople obloge na koljeno kojima ćete smanjiti otečenost koljena i osjećaj žarenja i pečenja u koljenu. Hladni oblozi za koljeno u fazi pogoršanja uzrokuju povećanje otečenosti koljena i jače bolove u koljenu. S druge strane, toplina smanjuje bolove u koljenu i poboljšava funkciju koljena pa u upalnoj fazi izbjegavajte hladne obloge za koljeno i zamijenite ih toplima! Dakle, i topli i hladni oblozi imaju svoju ulogu, samo je potrebno znati kada se koji primjenjuju. Otečeno koljeno se ne smanjuje i osjećaj žarenja i pečenja u koljenu ne prolazi – što onda?Fizikalna terapija je iz moje perspektive prvi izbor za smanjenje bolova i otečenosti koljena, iz dva razloga. Prvi je taj da je prilično učinkovita kod osteoartritisa koljena. Drugi razlog je da nema nuspojava kao neki drugi oblici liječenja.
Za smanjenje otečenog koljena prije postavljanja obloga možete koristiti kreme ili gelove koji sadrže protuupalni lijek. On djeluje na smanjenje otečenosti i smanjuje osjećaj žarenja i pečenja u koljenu. Za lijekove se svakako konzultirajte s liječnikom ili ljekarnikom. Ako vam ni to ne pomaže, konzultirajte se sa svojim osobnim liječnikom o primjeni injekcija u koljeno. Sam pojam injekcija zvuči zastrašujuće, ali ne trebate se zabrinjavati. Injekcija je samo direktna primjena protuupalnog lijeka u zglob koljena koja pomaže u kratkoročnom smanjenju boli i otečenosti koljena. Idemo vidjeti o čemu je ovdje zapravo riječ. Injekcijom se u zglob najčešće unose kortikosteroidi koji smanjuju upalu u zglobu i time otečeno koljeno postaje manje izražajno i bolno. Kolokvijalno se injekcija kortikosteroida u zglob zove "blokada". S kortikosteroidima se ne smije pretjerivati jer i sami imaju razoran učinak na hrskavicu pa je važno da imate dobrog liječnika. Druga opcija je injekcija hijaluronske kiseline koja je inače prisutna u svim zglobovima, a osteoartritisom se razgrađuje. Posljedica toga je gubitak hrskavice koljena koja uzrokuje bolove u koljenu. Direktna primjena hijaluronske kiseline povećava proizvodnju iste u koljenu i tako smanjuje bolove i otečenost koljena. Kirurško liječenje osteoartritisa koljena Operativni zahvat je zadnja opcija u liječenju artritisa koljena koja se razmatra jedino ako niti jedna od ostalih metoda liječenja ne smanjuje simptome artritisa koljena, a bolest nastavlja dalje napredovati. Operativne metode liječenja uključuju : 👉 Artroskopija kojom se uklanja oštećena zglobna hrskavica, čisti zglobna površina ili popravlja oštećeno tkivo u koljenu. Češće se primjenjuje kod osoba mlađih od 55 godina kako bi se prevenirale ozbiljnije operacije u kasnijoj dobi. 👉 Artroplastika ili proteza koljena (TEP koljena) je zapravo zamjena oštećenog koljena protezom ili drugim riječima, ugradnja umjetnog zgloba koljena. Proteza koljena se najčešće ugrađuje osobama starijim od 55 godina koje imaju teški oblik osteoartritisa koljena. Poznato je da se proteza s vremenom troši, no zahvaljujući kvalitetnim materijalima, proteza može trajati do 20 godina. Svi operativni zahvati nose određeni rizik, ali ne brinite jer su rezultati operacija danas dobri. Injekcije i operacija nisu jedino rješenje za artritis koljena! Relevantnim istraživanjima je dokazano da vježbanje usporava razvoj osteoartritisa i znatno smanjuje bolove u koljenu. Vježbanjem ne samo da ćete smanjiti bolove u koljenu već ćete očuvati snagu mišića koji su potrebni u održavanju stabilnosti koljena i time izbjeći odlazak na operaciju. Liječenje osteoartritisa uključuje lijekove, prilagodbu aktivnosti i vježbe za koljenoLiječnik će vam propisati potrebne lijekove kojima će se bolovi u koljenu postupno smanjivati.
Uz lijekove, morat ćete prilagoditi svoje svakodnevne aktivnosti kako bi izbjegli pogoršanje simptoma. To ne znači da ćete se prestati baviti dosadašnjim aktivnostima već samo smanjiti vrijeme provođenja istih. Ako primijetite da za vrijeme 30-minutne šetnje osjećate jake bolove, smanjite vrijeme šetanja na 20 minuta. Adekvatna obuća s dobrom podlogom i potporom stopala vam može olakšati hodanje i smanjiti opterećenje na koljeno, za razliku od ravnih cipela koje koljenu ne pružaju potporu. Bavljenje svakodnevnim aktivnostima vam mogu olakšati ortoze, odnosno steznici za koljeno. Postoje dvije vrste ortoza za koljeno koje se razlikuju po svojoj namjeni, a to su ortoza koja daje stabilnost i potporu te ortoza koja rasterećuje koljeno preuzimajući pritisak sa zgloba. Redovitim vježbanjem usporite nastanak osteoartritisa koljena Imate li osteoartritis, svakako izbjegavajte pretjerano mirovanje i poštedu koljena jer ćete na tako samo ubrzati razvoj artritisa koljena. Poznato je da se s godinama artritis pogoršava, a vi možete usporiti njegov razvoj redovitom aktivnosti umjerenog opterećenja. Terapijske vježbe za koljeno pokazat će vam vaš fizioterapeut Ključni dio liječenja osteoartritisa koljena su vježbe za koljeno, odnosno vježbe jačanja nogu i vježbe balansa. Pravilno izvođenje terapijskih vježbi za koljeno smanjuje bolove u koljenu, ali pozitivno utječe i na fizičko funkcioniranje. Najbolja prevencija je održavati stabilnost koljena kroz tjelesnu aktivnost. U slučaju ozbiljnije nestabilnosti preporučujem terapijske vježbe za stabilizaciju koljena. Prema mojem iskustvu, izrazito učinkovite terapijske vježbe kojima se postiže bolja stabilnost koljena i jačaju okolni mišići su CLT vježbe. Osim ciljanih terapijskih vježbi, kao dodatnu aktivnost možete uključiti vožnju biciklom, plivanje, šetnju, veslanje ili neku drugu aktivnost koju volite, a u kojoj uživate kako bi ju lakše uklopili u svoj način života. Kontinuirano pravilno vježbanje ima važnu ulogu Među našim grupnim programima vježbanja ističem: 👉 Coordinative Locomotor Training (CLT) su terapijske vježbe kojima ćete postići mišićnu ravnotežu, lakše i bezbolno kretanje, unaprijediti koordinaciju i uspostaviti stabilnost u zglobu koljena. Vježbe nisu zahtjevne, a vrlo brzo se primijeti njihov pozitivan učinak. Mogu se provoditi individualno ili u grupi, ovisno kakav pristup više preferirate. Vrlo učinkovita metoda vježbanja koja se može provoditi cijeli život kao kontinuirana prevencija u smanjenju bolova u koljenu je pametna medicinska gimnastika. 👉 Pametna medicinska gimnastika je program grupnih terapijskih vježbi koje će vam pomoći u smanjenju bolova u koljenu i poboljšanju pokretljivosti koljena. Da bi očuvali pokretljivost, bitno je izvoditi vježbe na pravilan i siguran način. Pravilnim i sigurnim izvođenjem pokreta ćete ranije postići puni opseg pokreta u koljenu bez boli i osjećaja zakočenosti i škripanja u koljenu. Ovo su samo primjeri sigurnih terapijskih vježbi kojima ćete rasteretiti koljeno i smanjiti bolove u koljenu koji vas ometaju u svakodnevnim aktivnostima. 👉 Koristan savjet za vježbanje Vježbanje u vodi ima značajno bolje rezultate u smanjenju bolova u koljenu, škripanja i smanjenja otekline. Možete jednom tjedno otići na bazen i naučene terapijske vježbe provoditi u vodi jer ćete imati višu toleranciju na bol i moći ćete više puta izvesti pokret u punom opsegu. Koliko često treba provoditi vježbe za koljeno? Ako imate plan vježbi za koljeno koji provodite sami kod kuće, sigurno vas zanima trebate li ih provoditi 2 ili 3x tjedno ili ih možete provoditi svaki dan. Evo jedna zanimljiva činjenica koja će vas iznenaditi. Istraživanje koje je provedeno 2021. godine je ispitanike s osteoartritisom koljena podijelilo u 3 skupine, s time da je jedna skupina vježbala 2x tjedno, druga 4x tjedno, a treća 6x tjedno. Cilj istraživanja je bio utvrditi koliko učestalost vježbanja utječe na snagu mišića oko koljena i na smanjenje bolova u koljenu i ostalih simptoma osteoartritisa. Rezultati istraživanja su pokazali da je skupina koja je vježbala 2x tjedno imala jednaku snagu mišića kao i skupina koja je vježbala 6x tjedno. Međutim, skupina koja je vježbala 2x tjedno osjećala je manje bolova u koljenu i postigla bolju funkciju koljena od skupine koja je vježbala 6x tjedno. Zanimljivo, zar ne? Idemo vidjeti zašto je to tako ⬇️⬇️⬇️ Do sada smo već ustanovili da se kod osteoartritisa zglob koljena upali i da pretjerana aktivnost dodatno pojačava upalu. Koljenu je potrebno dati dovoljno odmora kako ne bi došlo do pogoršanja simptoma. Zapamtite, manje je više! Svakodnevna aktivnost umjerenog intenziteta kao što je hodanje, smanjuje bolove u koljenu, ali treba biti umjeren i ne ići preko granica boli. Privremeni bolovi u koljenu za vrijeme vježbanja su sasvim normalna pojava Ne trebate se bojati boli koja se može javiti dok vježbate ili provodite neki drugi oblik aktivnosti jer bol nužno ne znači da radite nešto krivo već je sasvim normalna pojava. Bitno je znati razlikovati privremene bolove od onih koji uzrokuju nelagodu. Ukoliko osjetite nelagodu, vrtoglavicu i počnete teško disati, to je jasan znak da je potrebno stati s vježbanjem i odmoriti. Gubitak tjelesne težine smanjuje opterećenje na koljeno Osobe prekomjerne tjelesne mase koje boluju od artritisa koljena imaju izraženije bolove u koljenu zbog dodatnog opterećenja na koljeno, ali i okolne zglobove. S obzirom na višak masnog tkiva nastaje viša zastupljenost adipokina u organizmu koji su direktno uključeni u upalni proces artritisa i uzrokuju trošenje hrskavice. Rezultat toga je povećano opterećenje koljena uz pojavu otekline. Gubitkom kilograma će se smanjiti opterećenje na koljeno i kosti će manje udarati jedna u drugu. Tako će se bolovi u koljenu, ali i ostali simptomi uvelike smanjiti. Hodanjem protiv bolova u koljenu Istraživanjima je dokazano da hodanje smanjuje bolove u koljenu i usporava razvoj osteoartritisa. Hodanjem ćete održavati stabilnost koljena i ojačati strukture oko koljena koje tako postaju otpornije na bol. Na koji način hodanje smanjuje bolove u koljenu i poboljšava funkciju zgloba koljena : 👉 pomaže u jačanju mišića kvadricepsa, zdjeličnih mišića i okolnih struktura koje su odgovorne za stabilnost koljena i smanjuju opterećenje na koljeno 👉 povećava cirkulaciju zglobne tekućine koja hrani hrskavicu i tako smanjuje opterećenje i bolove u koljenu koji se javljaju za vrijeme kretanja 👉 usporava propadanje zglobne hrskavice Hodanje dugoročno smanjuje bolove u koljenu i usporava razvoj artritisa koljena, no to ne znači da će vam pomoći u trenutnom smanjenju boli. Možda ćete osjećati privremenu bol ili povremeno povećanje boli što se više krećete, a ovo su korisni savjeti koji vam mogu pomoći : 👉 skratite duljinu koraka 👉 prilagodite površinu po kojoj hodate – nekima može odgovarati i hodanje po asfaltu, dok će neki preferirati hod po travnjaku, atletskoj stazi ili možda traci za trčanje u zatvorenom prostoru 👉 zagrijte se prije šetnje 👉 nosite udobnu i adekvatnu obuću 👉 ne zamarajte se udaljenošću već obratite pažnju na vrijeme! – počnite s 10 do 20 minuta hodanja i postepeno povećavajte svoje ciljeve kako bi izbjegli naglo preopterećenje koljena Nije važno koliko daleko idete, važno je da ste redoviti i da postignete svoj cilj – smanjite bol u koljenu! Trčanje ne povećava rizik od razvoja osteoartritisa koljenaSvima nama je poznat strah da se trčanjem troši hrskavica u koljenu i da općenito loše utječe na zglobove, odnosno uzrokuje previše stresa na zglobove. Međutim, relevantnim istraživanjima je dokazano da to u praksi nije tako. Istraživanjem su se uspoređivali podaci o funkcionalnosti koljena trkača i onih koji nisu trčali.
Iznenadit će vas činjenica da su rezultati istraživanja pokazali kako je kod onih koji nisu trčali (ne-trkača) ranije došlo do propadanja hrskavice, odnosno početka degenerativnih promjena u koljenu. Navedena činjenica je dokaz da trčanje nije povezano s ranijim razvojem osteoartritisa koljena. Dugoročno je trčanje dobro za vaša koljena i usporava razvoj osteoartritisa. Generalno pozitivno utječe na fizičko, ali i psihičko zdravlje. Zato se ne trebate bojati da ćete trčanjem pogoršati osteoartritis koljena jer je dokazano da trčanje ne pogoršava stanje već upravo suprotno – smanjuje simptome osteoartritisa. Jedino na što trebate obratiti pažnju kod trčanja je da nosite udobnu obuću, trčite po prilagođenoj podlozi i ne pretjerujete s tempom. ☝️ Izbjegavajte trčanje po nestabilnim podlogama i skakanje! Potrebno je izbjegavati vježbe visokog intenziteta koje mogu uzrokovati dodatne bolove u koljenu za vrijeme same aktivnosti. Isto tako, poželjno je izbjegavati aktivnosti koje zahtijevaju teža opterećenja kako ne bi stvorili dodatan stres na koljeno i time pojačali simptome artritisa. Nemojte štedjeti svoja koljena i zaboravite na pretjerano mirovanje. Vježbe za koljeno i redovita aktivnost će odgoditi odlazak na operaciju, a i sami ćete se osjećati bolje u svojoj koži. Zapamtite da kretanje i vježbanje potiču obnavljanje potrošene hrskavice u koljenu i sprječavaju njezino propadanje! Spomenula sam ulogu fizioterapeuta u liječenju osteoartritisa koljena i pisala sam kako će vas fizioterapeut učiti kliničke vježbe za stabilizaciju koljena te jačanje mišića. Jednako važna uloga je ova - edukativna uloga. Stoga se nadam da će vam moji savjeti u ovom članku biti korisni. Primjenjujte ih kako biste vi kontrolirali osteoartritis, a ne on vas. Želim vam dug i kvalitetan život bez boli u koljenima! Dobrodošli ste i da držite osteoartritis pod kontrolom kroz naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu ili online medicinske vježbe gdje god se nalazili.
Korišteni izvori: Knee Osteoarthritis: A Review of Pathogenesis and State-Of-The-Art Non-Operative Therapeutic Considerations (MDPI) Painful truth about knee osteoarthritis: Why inactivity may be more complex than we think (Science Daily) Preferences for heat, cold, or contrast in patients with knee osteoarthritis affect treatment response (PubMed) Aquatic exercise for the treatment of knee and hip osteoarthritis (PubMed) Knee-extensor strength, symptoms, and need for surgery after two, four, or six exercise sessions/week using a home-based one-exercise program: A randomized dose-response trial of knee-extensor resistance exercise in patients eligible for knee replacement (the QUADX-1 trial) (medRxiv) The association between running volume and knee osteoarthritis prevalence: A systematic review and meta-analysis (PubMed) |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical