Zašto mozak treba biti uključen tijekom vježbanjaPiše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.pyhsioth.
Kako bismo približili i lakše razumjeli neurofiziološke procese ponekad se koristimo primjerima koji su nam bliski. Želja mi je na lako razumljivom primjeru približiti koliko znači biti prisutan i razumjeti ono što radimo. U trenutku pisanja ovog teksta učim turski povodom odlaska u tu zemlju, i odavde je proizašla inspiracija za paralelu koju koristim u tekstu koji slijedi. Na primjeru učenja stranog jezika naučimo kako se razvijamo kroz vježbanjeRecimo da jedan jednostavan zadatak dajemo četirima osobama da ga riješe, a zatim uspoređujemo kvalitetu odrađenog posla. Zadatak je prevesti jednu stranicu teksta s hrvatskog na turski jezik. Sam tekst je relativno jednostavan, to je sastavak koje je napisalo dijete u 8. razredu osnovne škole, dakle nije zahtjevno nekome tko ima iskustva s turskim jezikom. A za primjer sam izabrao 4 osobe koje imaju jednaku količinu iskustva, ali (ono što je ključno) različitu razinu uključenosti središnjeg živčanog sustava (mozga) tijekom stjecanja iskustva.
Dakle da sažmemo, 4 osobe, svaka ima 300 sati iskustva, ali je razina uključenosti središnjeg živčanog sustava tijekom procesa bila na 4 različite razine: isključen, donekle uključen, poprilično uključen i potpuno uključen.
Vratimo se na zadatak i kvalitetu obavljanja. Jednu stranu teksta na hrvatskom jeziku, napisanu od strane 14-godišnjeg djeteta, treba prevesti na turski jezik. Idemo vidjeti kako je to kome pošlo za rukom.
![]() Osoba 1 Koliko je vjerojatno da je uopće uspjela? Nakon 300 sati iskustva, što je jednako osobama 2, 3 i 4. Osoba 2 Vjerujem da je uspjela. Kvaliteta prijevoda vjerojatno nije na jako visokoj razini, ali zadak se može smatrati izvršenim. Osoba 3 Bez sumnje je uspjela. Kvaliteta prijevoda očekivano je na zadovoljavajućoj razini. Osoba 4 Prevela je tekst, i to znatno brže nego ostali. Kvaliteta prijevoda je ujedno na najvišoj razini. Velika je razlika između utrošenog i uloženog vremenaKako je moguće da su četiri osobe uložile jednak broj sati (300), a stečene vještine su integrirane u središnji živčani sustav na četiri različite razine? Zaključujete već i sami - ključno je koliko uključujemo mozak tijekom procesa.
Primijećujete li povezanost ovog primjera s onim što radimo na grupnim vježbama, znači da ste osoba 2, 3 ili 4, pa Vam iskreno čestitam. Kada je središnji živčani sustav (mozak) potpuno isključen iz procesa vježbanja, vježbe su samo mehaničko ponavljanje bez integracije i trajnog učinka. Svaka uključenost je više od ničeg i doprinosi razvoju. To nije samo ono što mi želimo vama, to je ono što vi trebate željeti sebi. Uključite se u naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu i online medicinske vježbe gdje god se nalazili. |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: rekreativa.medical@gmail.com Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical