Glazbenik ste i imate križobolju ili bolove u vratu? Saznajte kako vam Alexander tehnika može pomoći!Piše: Ana Milek, bacc.physioth., D.O., učiteljica Alexander tehnike
Danas više nego ikad prije suočeni smo s problemom nedovoljnog kretanja. Puno vremena provodimo sjedeći i radeći gdje tijelo zauzima neprirodan položaj koji često traje satima i uzrokuje križobolju, bolove u vratu, a posljedično glavobolju pa i vrtoglavicu. Ako ste glazbenik, vaša postura tijela, a često loše i nepravilno držanje prilikom muziciranja opterećuje vas još i više. Jer, tu opterećenost pojačava činjenica da se glazbenici razlikuju od ljudi koji nisu glazbenici. Po svojoj strukturi i moždanim funkcijama skloniji su stresu i psihofizičkoj opterećenosti općenito. Također, nepravilan položaj za računalom ili pak dugotrajna vožnja automobila pojačava kifozu i javljaju se bolovi u gornjem dijelu leđa. Česta je i pojava trnaca u rukama. Danas gotovo svi radimo određene poslove i na računalu bez obzira kojom profesijom se bavili. U stanjima preopterećenosti i boli, ono što tijelu treba je odmor, smanjenje stresa te normalan i jednostavan pokret. Potreban mu je balans tijela odnosno vraćanje u ravnotežu te podrška. Svi spomenuti obrasci držanja tijela prelaze u naše navike i mi zapravo svakodnevno koristimo sebe i svoje tijelo na nepravilan, opterećujući način. Često toga nismo niti svjesni, a bol je samo simptom odnosno osjećaj koji nas na to upozorava. Alexander tehnikom mijenjamo svoju posturu i smanjujemo bolVrlo je jednostavno! Pokušat ću za početak cijeli koncept sažeti u tri jednostavne riječi - osvijesti, promijeni, ponovi! Prvo, Alexander tehnika odnosno učitelj Alexander tehnike nam pomaže u osvještavanju naših loših posturanih navika. Nakon osvještavanja da se krivo držimo ili da radimo nešto na krivi način, a što nam uzrokuje bol u leđima ili bolove u vratu, slijedi ispravljanje pokreta. Imamo priliku napraviti opušteniji, slobodniji i normalniji pokret.
Često se iskustvo Alexander tehnike opisuje kao subjektivan osjećaj kinestetičke lakoće. Napravili smo nešto što je suprotno našoj navici odnosno pokrenuli smo tijelo na drugačiji, nov način. Tijelo to voli i tijelu je to itekako poznato jer spada u normalan obrazac pokretanja koji je za tijelo svojstven odnosno uobičajen. Samo smo ga malo zaboravili. Odnosno kroz život smo razvili pokret koji je preopterećen i nije skladan. I, na kraju, moramo to puno puta ponoviti kako bi to novo nadvladalo staro. Nemojte da vas to obeshrabri jer iako je proces promjene najčešće dugotrajan, vi zapravo ne trebate učiti ništa novo. Ono što na satu Alexander tehnike radimo jest to da otkrivamo što vaše tijelo od ranije poznaje i što mu je vrlo ugodno. To je jednostavan, normalan i skladan pokret.
Kroz cijeli taj proces vode vas i usmjeravaju ruke Alexander učitelja. Alexander tehnika smanjuje mišićni tonus odnosno neuromišićni odgovor na podražaj. Preopterećeni, odnosno bolni mišići vrata ili lumbalnog dijela neprestano šalju impulse prema mozgu o svojem položaju i stanju, a mozak pak vraća impulse koji taj loš položaj još utvrđuju. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno objašnjenje o tome što se događa u bolnim mišićima, no dovoljno za početno razumijevanje. Nježnim dodirom Alexander učitelj smanjuje taj neuromišićni impuls, pokret postaje opušteniji, pravilniji i laganiji, a vi koristite manje snage i ne gubite nepotrebno energiju. Alexander je otkrio kako točno smanjiti preopterećenje i poboljšati funkcionalnostFrederick Matthias Alexander, osnivač ove tehnike nije patio od bolova u vratu i križobolje niti su mu trnule ruke. Imao je, neuromišićno gledano, puno kompleksniji problem. Bio je boležljivo dijete i patio je od respiratornih poteškoća. Iako mu se stanje u pubertetu popravilo, to je sigurno utjecalo na njegovu posturalnu prilagodbu tijela i kasnije bilo uzrokom poteškoća s glasom.
F.M. Alexander je bio glumac i recitator te je puno koristio glas i govor. Nakon nekog vremena bavljenja tom profesijom počeo je patiti od promuklosti, a u jednom trenutku je skroz ostao bez glasa. Volio je svoj posao, ali ga je to jako mučilo i pokušavao si je na razne načine pomoći. Savjeti liječnika poput – dva tjedna prije nastupa nemojte uopće govoriti kako biste sačuvali glas nisu urodili plodom. Štoviše, promuklost se pogoršala iako je na početku nastupa njegov glas bio postojan i on je mislio da je konačno sve u redu. U razgovoru i promišljanju s liječnikom bio je čvrstog mišljenja da mora biti nešto što on radi za vrijeme recitiranja, a što uzrokuje problem s glasnicama i glasom. Njegov liječnik se složio no obojica nisu znali što je to. Kako mu zaista nitko nije mogao pomoći odlučio je sam se pozabaviti svojim problemom. Trebale su mu godine promatranja samog sebe da osvijesti i shvati kako njegovo tijelo funkcionira i što je to što uzrokuje pojavu promuklosti prilikom recitiranja. Otkrio je kako u trenutku kad treba početi recitirati steže gotovo sve mišiće na tijelu, počevši od vratnih mišića što uzrokuje izniman stres i preopterećenost cijelog tijela. Kako je u tom stanju trebao koristiti glasnice i to ne na kratko, naravno da su se počeli javljati spomenuti problemi.
Često su problemi zbog kojih patimo – bolovi u vratu, bolovi u donjem dijelu leđa, trnci u rukama, glavobolje i dr., zapravo stvar prekomjerne napetosti i preopterećenosti. Možete to zamisliti i kao problem pretjerane angažiranosti cijele osobe i njene osobnosti. Opsežniju priču o njegovom otkriću vezano uz funkcioniranje tijela možete pročitati u lako čitljivoj knjizi Richarda Brennana Alexander Technique. Kako izgleda sat Alexander tehnike?
I ne, nije da se na satu Alexander tehnike uči ustajanje i sjedanje. Tu radnju smo izabrali samo zato jer kod ustajanja i sjedenja cijelo tijelo je u pokretu i to je jedna od najčešćih radnji kroz našu svakodnevicu. Ako tijelo u tom aktu nije balansirano i dobro koordinirano, bilo koju drugu radnju radit ćemo na opterećujuć i često bolan način.
Sat Alexander tehnike najčešće traje 45 min do sat vremena. Kadkad i samo 15ak minuta ovakvog rada na tijelu donosi dobrobit. Olakšajte si bolove u vratu i križobolju u ovom udobnom položaju
Ideja je da pružite sebi i svojem tijelu aktivan odmor. Aktivan odmor znači da ste budni i svjesni svega oko sebe. Bez brige, smijete i zaspati ali, onda svakako ispružite noge! U ovom položaju ne morate ništa raditi jer tijelo već sve potrebno odrađuje samo, a da vi o tome ne morate brinuti niti razmišljati.
Uključite se u ovaj proces aktivnog odmora tako da polagano i pažljivo osvijestite dio po dio tijela koji dodiruje podlogu. Važno je dati si vrijeme da dio tijela koji ste osvijestili zaista i osjetite. Osjetite kako dodirujete podlogu odnosno da ste se na nju oslonili i da vas podloga podržava. Ne morate gurati taj dio tijela u pod ili željeti jače opustiti, nemojte zapravo ništa forsirati. Nakon što ste prošli cijelo tijelo osvrnite se na svoje disanje i samo ga pratite. Ne morate ništa mijenjati u načinu na koji dišete već pratite i osjećajte što se događa prilikom udisaja, a što prilikom izdisaja. Osim toga što dišete na nos i što vam dah prolazi kroz usta i grlo, primijetite koji dijelovi tijela se pomiču dok udišete, a što osjetite kad izdišete. Ništa ne mijenjajte, samo pratite. Sličan savjet kao i kod meditacije je da se ne vežete za ono što osjetite i da se na ništa ne fokusirate. Slobodno pustite mislima o tijelu i osjetima da se izmjenjuju. Nakon 10-ak ili 15-ak minuta vaš aktivan odmor je gotov. Dakako, ako niste zaspali! Želim vam ugodno isprobavanje ležećeg položaja iz Alexander tehnike. Za sva pitanja ili bilo kakve dodatne informacije, slobodno me kontaktirajte. Korišteni izvori i korisne poveznice: Alexander technique (NHS) Alexander Technique eases back pain (WebMD) Alexander technique - an overview (ScienceDirect) Brennan, R. (1998). Alexander technique: A practical introduction Alexander technique centre Ireland | Richard Brennan |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical