Rekreativa Medical
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
Search
Grupe muškaraca i žena na zelenim prostirkama uz ogledalo rade vježbe istezanja za fleksibilnost cijelog.

Fleksibilnost kroz pokret

U djetinjstvu smo toliko fleksibilni da možemo staviti nožni palac u usta, a postepeno dođemo do toga da nam je teško sagnuti se da vežemo cipele. Uzroci gubitka savitljivosti su brojni i isprepleteni. Što ih bolje razumijemo, više možemo na njih djelovati.

Fleksibilnost kroz pokret je program grupnih vježbi za fleksibilnost cijelog tijela. Aktivno razvija fleksibilnost specifičnim svjesnim pokretima. Vježbe se sastoje od velikog broja varijacija rolanja tijela. Pokreti rolanja umiruju središnji živčani sustav te vrlo brzo reguliraju povišen mišićni tonus kao uzrok smanjene fleksibilnosti i pokretljivosti. Promjene su osjetne i dugotrajne jer se događaju u fasciji i središnjem živčanom sustavu. ​

​Kod svakog rada na tijelu, želimo li trajne promjene, neizostavno je da aktivnost bude voljna. Točnije, da uključuje središnji živčani sustav (mozak). Ono što nedostaje većini tehnika istezanja (stretching) je pokušaj stvaranja promjena samo na tkivu, tj. središnji živčanog sustav nije uključen u proces. Senzorne informacije se tako odvijaju na nižoj razini živčanog sustava (razina leđne moždine), gdje se može dogoditi i zaštitni refleks istezanja. Aktivacijom refleksa istezanja se postiže suprotan učinak, zaštitna kontrakcija i neurološka inhibicija mišića umjesto fleksibilnosti.

Fleksibilnost kroz pokret je program vježbanja koji uključuje mozak

Nasmiješena mlada žena u medicinskom centru radi ugodnu vježbu istezanja za vrat.
Rad na fleksibilnosti kroz ciljane svjesno regulirane pokrete omogućuje središnjem živčanom sustavu uspostavu kontrole nad napetim bolnim mišićima.

Tijekom ovakvih pokreta svjesno biramo hoćemo li razinu kontrakcije zadržati, povećati ili svjesno regulirano otpuštati do razine mirujućeg mišićnog tonusa. Vježbamo svjesnu kontrakciju i jednako tako svjesnu i reguliranu relaksaciju mišića.


​​Tako senzorne informacije iz lokomornog sustava dolaze do senzornomotoričkog korteksa. Središnji živčani sustav "osjeća" mišiće i nad njima obnavlja i uspostavlja svjesnu kontrolu.

Program vježbanja Fleksibilnost kroz pokret osnažuje povezanost senzornomotoričkog korteksa mozga i mišića. Mišiće postepeno osjećamo sve jasnije i kontrola obje funkcije (kontrakcija i relaksacija) se unaprjeđuje. Svakim novim pokretom oslobađaju se napetosti i ograničenja. Učinak je osjetan već unutar sata. Učinak je dugoročan zato što mozak "uči" da je fleksibilnost potrebna za funkciju (pokret). Uklanja se neurološka inhibicija te mišići i fascija ostaju u opuštenom stanju.

Program sadrži specifične miofascijalne vježbe za fleksibilnost fascije

Grupa ljudi na zelenim prostirkama uz ogledalo radi vježbe istezanja za fleksibilnost tijela.
Dehidrirana i restriktivna fascija izravno smanjuje fleksibilnost tijela. Time ograničava ukupnu pokretljivost. Iako zvuči logično da se rehidracijom tijela rehidrira i fascija, to je zapravo česta logička pogreška. Sjetite se da za rast mišića nije dovoljan samo unos hrane bogate proteinima, već su potrebne sistematične vježbe da bi ti proteini završili ugrađeni u mišiće. 

Tako su i za rehidraciju fascije potrebne sistematične točno određene vježbe kojima se postiže da voda završi u fasciji i vrati njenu fluidnost. S fluidnošću fascije povećava se fleksibilnost cijelog tijela.

Radi se o ugodnim specifičnim pokretima miofascijalnog opuštanja. Terapeutske hands-off tehnike rolanja tijela po čvrstoj podlozi koje stimuliraju vezivanje molekula vode u lance hijaluronske kiseline. Kod nedostatka pokreta, lanci hijaluronske kiseline otpuštaju molekule vode. 

Rad na fasciji je složen. Fascija je je sa svim dijelovima našeg živčanog sustava (središnji, autonomni, somatski) povezana bitno drugačije nego mišići i ostatak lokomotornog sustava. Stanje hidriranosti fascije dijelom ovisi o količini vode u organizmu. Rehidraciju fascije ostvarujemo kretanjem. U velikoj mjeri ovisi i o emocionalnom stanju i slici koju imamo o sebi.

​Pokreti koji održavaju fasciju tako moraju zadovoljavati određene kriterije po pitanju stimulacije određenih dijelova živčanog sustava. Moraju aktivirati parasimpatički dio autonomnog sustava, stvarati osjećaj ugode i stvarati osjećaj sigurnosti. Hidriranost fascije također ovisi i o dobi. Što smo stariji, udio vode u gotovo svim tkivima se smanjuje i fascija nije iznimka. Kako starimo, potreba za pokretom i kretanjem se ne smanjuje. Upravo suprotno - potreba se povećava. 
​

Video: Vježbe za fleksibilnost [ bez istezanja ]

Jednostavne vježbe kojima razvijate fleksibilnost tijela bez istezanja. 

Vježbe su iz našeg programa "Fleksibilnost kroz pokret".

Kako izgledaju satovi Fleksibilnost kroz pokret

Tri nasmiješene žene na zelenim prostirkama na drvenom podu rade vježbu istezanja za piriformis.
Kada bi netko sa strane gledao grupu kako vježba, opisao bi to s “rolaju se po prostirci kao bebe”. To i jest najbolji vizualni opis, jer točno to i radimo. Rolanja su, naravno, sistematično vođena kako bismo pokretom postigli gore opisane učinke.

​Rolanja nisu sve što radimo, program sadrži i fizioterapeutske vježbe mišićne relaksacije. Njima smanjujemo povišen tonus (napetost mišića).


Vježbe mišićne relaksacije radimo u dvije faze koje se izmjenjuju. U aktivnoj fazi svjesnom voljnom kontrakcijom skraćujemo funkcionalnu skupinu mišića. U fazi svjesno kontrolirane relaksacije tu skupinu mišića voljno opuštamo. Tijekom sata prisutni su i drugi načini "komunikacije s podlogom" kojima tijelo prima senzorne informacije iz okoliša. Prilikom izvođenja vježbi nema boli niti nelagode. Osjet u tijelu je identičan onome kada radimo ugodna protezanja neposredno nakon buđenja.

​Video: HRT reportaža o našem programu Fleksibilnost kroz pokret

❞ Najfleksibilniji smo u dječjoj dobi, no fleksibilnost možemo i trebamo razvijati i održavati cijeli život.  

Vježbe istezanja

Grupa muškaraca i žena u centru za vježbanje leži na zelenim prostirkam uz ogledalo i radi s fizioterapeutom vježbe za fleksibilnost.
Kada razmišljamo o radu na fleksibilnosti, većini će prva asocijacija biti vježbe istezanja za cijelo tijelo.

Vježbe istezanja mišića unutar određenih koncepata vježbanja mogu dati solidne rezultate. Osobito ako se istezanja funkcionalnih skupina mišića rade s puno pažnje i traju dovoljno dugo da imaju učinak na fasciju i restrukturiranje njenog kolagena. 


Međutim, statičke vježbe istezanja isključuju pokret čime se odričemo brojnih učinaka na neuromuskularnu povezanost tj. povezanost živčanog sustava i sustava za pokretanje. Tako su i postignute promjene kraćeg trajanja. Program vježbanja Fleksibilnost kroz pokret gradi neuromuskularnu povezanost. Temelji se na neurofiziološkim spoznajama i aktivnom postizanju fleksibilnosti kroz ugodne nizove pokreta.

45 različitih satova tijekom godine

Grupa žena i muškaraca na zelenim prostirkama uz ogledalo radi vježbu istezanja s ispruženom rukom.
Novi polaznici često ostanu zatečeni koliko novih pokreta su upoznali u samo jednom satu. Zatim slijedi ono najbolje - svaki sat u godini je različit i podrazumijeva novi set pokreta i varijacija pokreta. Kao i u našim ostalim konceptima vježbanja, satovi se međusobno upotpunjuju ali nisu međusobno ovisni jedan o drugome. Svaki sat je koncipiran kao zasebna radionica.

Najvažnije značajke ovog programa vježbanja

  • Kretanje i rolanje u ravnomjernom neprekinutom toku (flow koncept) koji stvara ugodu.
  • Izrazito visoka varijabilnost pokreta, tj. velik broj različitih pokreta unutar svakog sata.
  • Umirujuće djelovanje na središnji živčani sustav. Specifični pokreti rolanja tijela umiruju ne samo male bebe već i živčani sustav odraslih ljudi. Time se stvara temelj za fleksibilnost tijela. 
  • Regulacija povišenog mišićnog tonusa do razine mirujućeg mišićnog tonusa u vrlo kratkom vremenu. Učinak je osjetan odmah nakon odrađenog sata i može potrajati prilično dugo. To naravno ovisi i o životnim navikama polaznika. 
  • Iako su vježbe grupne, svatko radi i uživa u vlastitim pokretima. Svojim tempom razvija fleksibilnost i pokretljivost. 
  • Individualizirani pristup. U ovom konceptu to znači minimalno uplitanje u strukturu pokreta i maksimalno poticanje varijacija i slobode pokreta. 
  • Online video satovi za vježbanje kod kuće su dostupni svim članovima.​

Video: Fleksibilnost kroz pokret za vježbanje kod kuće

Jednostavne vježbe za cijelo tijelo koje razvijaju pokretljivost i fleksibilnost. 

Tko sve vježba s nama, tj. kome je namijenjen ovaj program

U ovom programu vježbanja sudjeluju i osobe koje žele vratiti izgubljenu fleksibilnost (samostalno vezati cipele, vidjeti mrtvi kut tijekom vožnje automobila i sl.). Vježbaju i osobe koje žele podići razinu fleksibilnosti na višu razinu, kao što su plesači i druge osobe koje više od prosjeka rade na sebi. Najljepša stvar kod usavršavanja i kontinuiranog rada na sebi je da ne postoji konačna granica.

Vježbe je osmislio i vodi ih fizioterapeut i miofascijalni terapeut

Višegodišnje fizioterapeutsko kliničko iskustvo i znanje iz područja miofascijalne terapije integrirani su u ovaj program vježbanja. Tehnike miofascijalne relaksacije koje se izvode bez fizičkog kontakta terapeuta i osobe koja vježba (hands-off tehnike) dolaze od najboljih autora u području. Program je razvijen da bude kontinuirani rad na sebi, istovremeno opuštajuć i resteretan, a s osjetnim učinkom na fleksibilnost i pokretljivost tijela. ​
​Vježbe su komplementarne s tretmanima kao što su Bowen, Miofascijalna terapija - MFR, Anatomy Trains, Osteopatija, Kraniosakralna terapija i dr.

Fizioterapeut Stjepan Dren Mlinarec
Voditelj
​Stjepan Dren Mlinarec, fizioterapeut
Intenzitet programa
nizak do umjeren
Populacija
sve dobne skupine
Trajanje sata
50 minuta

    ​Vidite li se u ovakvom obliku rada na sebi?
    ​Pošaljite nam upit, upisi su u tijeku. Provjerite RASPORED VJEŽBANJA.​

Pošaljite upit

 
♡
"Mjesto gdje se pravilno i kvalitetno izvode pokreti za tijelo. Fleksibilnost zagarantirana. Sve pohvale i svakako preporučam svima."
Zrinka Habulinec
♡
"Nikad se nisam uspjela tako opustiti, preporučam svima da probaju - neće požaliti"
Gordana Horvat
♡
"Jednostavne i učinkovite vježbe za svakoga...vrlo opuštena atmosfera uz izvrsnog voditelja.
Osjećala sam se zen tijekom i nakon vježbanja.
Hvala ti, Stjepane
"
Tajana Brnić
♡
"Odlične vježbe za rastezanje ukočenih mišića i tetiva. Mala grupa pa ima mjesta za vježbanje i zraka za duboke udisaje."
Nikolina Hrust
♡
"Više sam nego zadovoljna svojim iskustvom na otvorenom satu Fleksibilnost kroz pokret prošle subote. Ugodan prostor pogodan za individualno povezivanje s vježbačem, vrlo stručan, smiren i brižan Stjepan koji svojim pristupom vodi vježbe tako da se dobro razumije njihov smisao, sjajna, opuštena atmosfera - veliko hvala! Za toplu preporuku svim dobnim skupinama!" 
Snježana Blažeković Smojić
♡
"Kada bi barem svi ovako voljeli svoj posao. Izvanredne vježbe."
Branka Lovnjak Devčić
♡
"Ugodan prostor, male grupe i odlični voditelji! Sve pohvale. Svakako probajte" 
Helena Kovačić Lijović
♡
"Bilo je odlično! Super učitelji! Preporučujem! :)"
Diana Štimac
Rekreativa Medical logo.
Prijava na newsletter
Prijavom na newsletter pristajete na primanje obavijesti o našim aktivnostima. E-mail adresa koju ste unijeli bit će strogo korištena isključivo u navedene svrhe.
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb
IBAN:  HR0523400091110814360
​

Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5
E-mail: rekreativa.medical@gmail.com
​Tel: + 385 92 2095 770

Vaše mišljenje nam je bitno

Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
​Veliko hvala!

Copyright © 2020 Rekreativa Medical
Proudly powered by Weebly
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt