Rekreativa Medical
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
Search
Grupa muškaraca i žena koji s fizioterapeutom u medicinskom centru rade DNS stabilizacijske vježbe za kralježnicu i službeni logo DNS.

DNS vježbe

Postoje periodi u životu kada nas kralježnica podsjeti da joj je potrebna posebna pažnja. Bilo da se radi o iznenadnom nesretnom događaju ili o višegodišnjem zanemarivanju tijela, nestabilnost kralježnice i trupa vodi u cijeli niz ozbiljnih bolesti i poremećaja. Vrlo konkretno rješenje je Dinamička Neuromuskularna Stabilizacija ili DNS vježbe za kralježnicu. 

DNS su stabilizacijske vježbe za kralježnicu temeljene na DNS konceptu koji je razvio fizioterapeut prof. Pavel Kolar iz Praške škole rehabilitacije. To su kliničke vježbe koje u kratkom roku i na siguran način uspostavljaju narušenu stabilnost kralježnice i brojne druge poremećaje sustava za pokretanje. 

​Dinamička Neuromuskularna Stabilizacija je jedna od najpriznatijih kliničkih metoda fizioterapijskih vježbi u svijetu. Velik broj znanstvenih radova potvrđuje njenu učinkovitost u više područja rehabilitacije.
​​Primarno se koriste u individualnom radu koji je i jedini izbor kod kritičnih stanja. U grupne medicinske DNS vježbe se mogu uključivati polaznici čije je zdravstveno stanje dovoljno stabilno za grupni rad. 

DNS vježbe za kralježnicu temelje se na prekretnicama motoričkog razvoja

DNS terapeut vodi grupu muškaraca i žena kroz DNS vježbe za kralježnicu
Prirodni pokreti kao što su puzanje, rolanje, stajanje, hod, čučanj i drugi koje prolazimo točno određenim redoslijedom proporcionalno sazrijevanju živčanog sustava i sustava za pokretanje nazivaju se prekretnice motoričkog razvoja.

​Ove prekretnice se kod 
normalnog motornog razvoja događaju u dobi od 3 do 13 mjeseci.

​
Dubljim razumijevanjem ovih prekretnica utvrđujemo odstupanja motoričkih obrazaca i u odrasloj dobi. Točno određenim korektivnim vježbama ih ispravljamo. Time unaprijeđujemo pokret i cjelokupno kretanje. Dakle, kroz korektivne vježbe radimo na korijenima brojnih bolnih simptoma i sindroma.

​Ono što DNS vježbe čini prepoznatljivima je ponovno prolaženje kroz dječje motoričke obrasce. Time se stvaraju promjene u središnjem živčanom sustavu (mozgu), koji nakon vježbi efikasnije upravlja posturom i pokretima. 

Razumijemo li što znači izraz “neuromuskularna”, jasno nam je što točno radimo

Riječ “neuromuskularna” u prijevodu znači živčano-mišićna. Odnosi se na povezanost središnjeg živčanog sustava (mozga) s mišićima i drugim dijelovima sustava za pokretanje. Popularan sinonim koji se često koristi je “mind-body” povezanost i on nešto slikovitije opisuje nerazdvojnu povezanost uma i tijela. “Neuromuskularno” je klinički pojam koji susrećemo u medicinskoj literaturi.
Ilustracija koja prikazuje redoslijed DNS vježbi.
Središnji živčani sustav (mozak) kontrolira posturu, pokrete i kretanje. To se naziva “motorička kontrola”, i ta se kontrola uspostavlja u prvim godinama života. Razvija se i unaprjeđuje cijeli život. Kada je narušena, uspostavlja se kroz korektivne vježbe kao što su DNS vježbe za kralježnicu. ​​

Stabilizacija je primarni cilj korektivnih vježbi

Grupa žena na zelenim prostirkama uz ogledalo u medicinskom centru koja izvodi vježbu za stabilnost kralježnice u sjedećem položaju.
Svaki dio našeg tijela je dio velikog uravnoteženog sustava. Svaki dio dizajniran je za točno određenu ulogu. Srećom, ljudsko tijelo je izrazito prilagodljivo. U uvjetima kada iz određenog razloga ne može funkcionirati na način koji je predviđen, tijelo pronalazi druge načine kako bi preživjelo i funkcioniralo. Ta odstupanja od optimalnog nazivaju se kompenzatorni mehanizmi ili kompenzacije. 
​
Omogućuju preživljavanje, ali dugoročno uzrokuju probleme kao što je kronična bol u mišićima i ispad funkcije.

U kontekstu sustava za pokretanje (lokomotorni sustav) kompenzacije znače da mišići predviđeni za stabilizaciju ne odrađuju svoju funkciju. Umjesto stabilizatora, njihovu ulogu preuzimaju na sebe mišići za pokretanje. Osnovni problem leži u tome da su stabilizacijski mišići izdržljivi i otporni na zamaranje, dok se primarni mišići kretanja zamaraju prilično brzo. Kada preuzmu stabilizacijsku ulogu, vrlo brzo popuštaju. Prvi simptom je bol u mišićima.

To dalje vodi u gubitak stabilnosti. Ukoliko se ne rade korektivne vježbe kojima uspostavljamo normalnu motoriku, javlja se i kronična bol u zglobovima i mišićima. U lokomotornom sustavu se razvijaju brojne bolesti i poremećaji. Dolazi do nestabilnosti kralježnice uslijed preopterećenja diskova i zglobova kralježnice. Nestabilnost kralježnice može se manifestirati kroz mnogo različitih bolnih problema. Najpoznatiji su protruzije i ekstruzije diskova (hernije diskova), no to je samo mali dio problema koji su posljedica narušene stabilnosti kralježnice.

​Sistematični položaji i pokreti koje sadržavaju DNS vježbe uspostavljaju i grade optimalne motoričke obrasce. Djeluju na centar koji upravlja držanjem i pokretom, na središnji živčani sustav. Time se uspostavlja to da stabilizacijsku funkciju ponovo preuzimaju mišići stabilizatori. ​

Intraabdominalni pritisak (IAP) i DNS vježbe disanja

Mlada žena leži na leđima, a fizioterapeut u plavoj majici je uz nju i pomaže joj raditi DNS vježbe disanja.
Razvoj središnje (sagitalne) stabilizacije postiže se odgovarajućom funkcijom dijafragme i dna zdjelice kao i intraabdominalnim tlakom. To se događa prirodno tijekom razvoja novorođenčadi i dojenčadi. Bitan je element, jer dovodi do još jedne prekretnice gdje beba može započeti proces okretanja. Upravo je prof. Kolar kroz kliničku praksu i znanstvene radove dokazao da je pritisak koji stvaramo unutar trbuha (zato se i zove intraabdominalni pritisak - IAP) važan faktor koji doprinosi stabilnosti kralježnice. DNS vježbe uključuju vježbe disanja kojima svjesno stvaramo taj pritisak prije i tijekom pokreta. 

Centriranje zglobova

Starija žena koja je dlanove odmaknula od bolnog koljena.

​Nekome tko prvi puta čuje ovaj izraz on može zvučati kao serviserska usluga ili kao zahvat koji netko radi na vašem tijelu. No radi se o važnom unutarnjem procesu održavanja kontaktnih ploha zglobova u idealnom položaju. U mirovanju i tijekom pokreta. Kao i kod svega vezanog za pokret, za centriranje zglobova zadužen je centar koji pokretom upravlja, središnji živčani sustav (mozak). Kada kontaktne plohe zglobova nisu u optimalnom kontaktu, ubrzava se razvoj degenerativnih promjena kao što je artroza. 
​
​
Centriranje pokreta znači da prije bilo kakvog ciljanog kretanja mora postojati aktivacija određenih stabilizacijskih mišića. Stabilizacijski mišići moraju olakšati pravilno gibanje cijelog lanca ili će kretanje postati kompenzirano drugim mišićima koji nisu stabilizatori. DNS vježbe uspostavljaju neravnoteže i kompenzacije. Omogućuju prirodnu organizaciju pokreta u kojoj mišići zaduženi za stabilizaciju stabiliziraju a mišići zaduženi za pokretanje pokreću. ​

DNS vježbe za kralježnicu neodoljivo podsjećaju na pokrete beba

Nasmiješena beba u četveronožnom položaju.
Položaji u kojima vježbamo podsjećaju na one koje zauzimaju male bebe. To upravo i jesu gore opisani razvojni položaji iz perioda života u kojem smo prolazili kroz prekretnice motoričkog razvoja.

​Vježbe su sistematične, a pokreti su detaljno razrađeni i svjesno regulirani. Zato ih i nazivamo svjesni pokreti. Elementi vježbi i vježbe su povezani kroz logične nizove pokreta. Pojedini prijelazi iz jednog položaja u drugi (tranzicije pokreta) su također razvojnog karaktera.

Satovi uključuju:

  • Vježbe mobilnosti. Njima se unaprjeđuje funkcija pojedinih zglobova i pokretljivost cijelog tijela. 
  • Vježbe balansa. Njima se kroz izgradnju posturalne stabilnosti postiže bolja statička i dinamička ravnoteža, tj. balans u mirovanju i u pokretu. 
  • Vježbe fleksibilnosti. S obzirom da oslobađamo mišiće pokretače kompenzacijske uloge u kojoj su vršili stabilizaciju, oslobađamo ih napetosti te oni postaju fleksibilniji. 
  • Stabilizacijske vježbe za kralježnicu. Njima se na siguran način postiže primarni cilj ovog koncepta.
  • DNS vježbe disanja. Postižemo intraabdominalni pritisak kao važan faktor stabilizacije kralježnice. 
  • DNS vježbe za skoliozu kralježnice. Njima uspješno kontroliramo bol i povećavamo pokretljivost kralježnice. Ne postižemo strukturalne promjene, no možemo zaustaviti daljnje pogoršanje skolioze. DNS vježbe su uspješne kod blagih i umjerenih skolioza. Postoje i zasebne DNS vježbe za skoliozu koje su ciljana terapija i one se rade individualno. Za veće deformitete kralježnice preporuča se Schroth terapija. 
  • Upotrebu rekvizita za vježbanje kao što su su elastična traka, lopta i štap.
  • Online video satovi za vježbanje kod kuće su dostupni svim članovima.​

Video: 4 DNS vježbe za stabilnost kralježnice [ i manje boli u leđima ]

1. Stabilnost kralježnice
2. Stabilnost ramena i kralježnice #1
3. Stabilnost ramena i kralježnice #2
4. Smanjenje boli u lumbalnoj kralježnici

Jesu li DNS vježbe lagane

Na prvim satovima polaznici postaju svjesni vlastitih ograničenja. Otkrivaju gdje se ta ograničenja nalaze. To znači da se i same vježbe mogu subjektivno učiniti teške. Ne samo subjektivno, ukoliko ste godinama zanemarivali tijelo, vježbe će vam biti teške. Osjećaj koliko je teško proporcionalan je nastalim kompenzacijama i problemima. Pojednostavljeno - što je više nagomilanih problema, biti će vam teže na prvim satovima. 
​

Vježbe postupno postaju subjektivno lakše (subjektivno, jer voditeljica održava konstantnu razinu) i to je vrlo jasan pokazatelj da se se u tijelu postižu gore opisane promjene. To je i pokazatelj da mozak učinkovitije upravlja posturom i pokretom. Vrlo konkretan parametar za praćenje napretka kroz DNS vježbe za kralježnicu je povlačenje kronične boli u mišićima i zglobovima. 

Stručno vodstvo fizioterapeuta

DNS vježbe vodi fizioterapeutkinja Ana Horvat s dugogodišnjim iskustvom vođenja grupnih programa više koncepata medicinskih vježbi i korektivne gimnastike. Ima osobito veliko iskustvo u grupnom radu s osobama osjetljivijeg zdravstvenog stanja. Stoga je i glavno obilježje njenih satova konzervativniji medicinski pristup s naglaskom na sigurnost. 
Fizioterapeut Ana Horvat.
Voditelj
​Ana Horvat, fizioterapeut
Intenzitet programa
umjereno visok
Populacija
sve dobne skupine
Trajanje sata
45 minuta

Iskustva polaznika

DNS program vježbanja prikladan je za one čvršćeg i ustrajnog karaktera. Polaznici koji u njemu vježbaju opisuju vrlo konkretne pozitivne pomake u znatno kraćem vremenu u odnosu na druge koncepte medicinskih vježbi i korektivne gimnastike. Prva promjena, osjetna već nakon prvih satova je znatno povlačenje boli u donjem dijelu leđa i vratu, te boli u drugim dijelovima tijela. Druge vidljive promjene su veća stabilnost s kojom nestaje strah od kretanja, te veća pokretljivost s kojom raste i kvaliteta života. 
Naučili ste kako izgledaju DNS vježbe. Ukoliko želite znati više tko je stvorio metodu, od kuda DNS potječe i zašto ima ugled među kliničkim vježbama pročitajte naš članak DNS metoda jednostavnim riječima. 
Reference:
Praška škola rehabilitacije - DNS according to Kolar
​Dynamic Neuromuscular Stabilization - A Narrative Review (IJHSR)
Normalni motorni razvoj (Prof.dr.sc. Stojčević Polovina)

    ​Vidite li se u ovakvom obliku rada na sebi?
    ​Pošaljite nam upit, upisi su u tijeku. Provjerite RASPORED VJEŽBANJA.​

Pošaljite upit

 
♡
"DNS je izvanredan, stabilnost koju razvija osjećam na svojim treninzima! Stjepan je stručan, pun pozitivne energije, odlično objašnjava sve vježbe, trudi se oko svakog vježbača!
Svaka čast majstore, samo tako naprijed! 
Topla preporuka svima => DNS! :)"

Marko Jeren
♡
"Bila sam danas na DNS vježbama, odlične su, osjećam cijelo svoje tijelo, a instruktorica Ana je fantastična, strpljiva i stručna, svakako nastavljam sa vježbama koje su pravo otkriće 😊👌 preporučam svima" 
Ksenija D.
♡
"Oduševljena sam sa novim programom DNS vježbe"
Gordana Podgajski
♡
"Odlično organizirane vježbe i stručni i zainteresirani voditelji koji čine sve da iskustvo vježbanja bude što ugodnije.
U vrlo kratkom roku sam osjetila promjene na bolje. Iskreno preporučujem." 

Nataša Graovac
♡
"DNS mi je predivno otkriće, hvala Stjepanu i Ani :)"
Ivan Švabek
Rekreativa Medical logo.
Prijava na newsletter
Prijavom na newsletter pristajete na primanje obavijesti o našim aktivnostima. E-mail adresa koju ste unijeli bit će strogo korištena isključivo u navedene svrhe.
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb
IBAN:  HR0523400091110814360
​

Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5
E-mail: rekreativa.medical@gmail.com
​Tel: + 385 92 2095 770

Vaše mišljenje nam je bitno

Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
​Veliko hvala!

Copyright © 2020 Rekreativa Medical
Proudly powered by Weebly
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt