DNS metoda jednostavnim riječimaPiše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.physioth.
Krenete li potragu što je točno DNS metoda ili što su DNS vježbe, ubrzo ćete otkriti da nije lako pronaći odgovor nakon kojeg je sve jasno. Već sama definicija je takva: Dinamička neuromuskularna stabilizacija (DNS®) je rehabilitacijska metoda duboke stabilizacije lokomotornog sustava, koja se temelji na razvojnoj kineziologiji djeteta u prvoj godini života. Stoga ću vam u nastavku jednostavnim riječima približiti DNS koncept i sve što je vezano uz njega. Naučiti ćemo što je metoda općenito, što točno znači neuromuskularna, na što se u ovom kontekstu odnosi stabilizacija, što je lokomotorni sustav, što je razvojna kineziologija, što je centriranje zgloba, kako se položaji malih beba koriste za razvoj motorike odraslih ljudi, što su intraabdominalni pritisak i DNS disanje, te zašto je Škola rehabilitacije u Pragu toliko cijenjena institucija. Što općenito znači "metoda"?Metoda je sistematičan postupak postizanja određenih ciljeva, točan i učinkovit, s logično postavljenim redoslijedom koraka.
Fizioterapeutska struka je šira nego što možete zamisliti i obuhvaća brojna područja, od temeljnih kao što su neurologija i reumatologija, postoperativna rehabilitacija, ginekologija, pa sve do ispitivanja sluha i ravnoteže, ili rada u sportskim klubovima. Unutar svakog područja postoje metode koje ovisno o njihovoj dubini i širini donose bolje ili lošije rezultate u rehabilitaciji. Poznatije metode u fiziterapiji za koje ste vjerojatno čuli su Bobath, Schroth, PNF, McKenzie, Vojta… Najjednostavnije rečeno - DNS je rehabilitacijska metoda. Što znači "dinamička"?Znači “promjenjiva” i odnosi se na dvije stvari; jedna je način vježbanja u kojem radimo tranzicije iz jednog položaj u drugi (iako se unutar tih položaja rade i vježbe koje se mogu definirati kao statičke), druga se odnosi na promjene koje se postepeno stvaraju u središnjem živčanom sustavu (mozgu) koji kontrolira posturu i kretanje.
Što znači "neuromuskularna"?U prijevodu znači živčano-mišićna a odnosi se na povezanost središnjeg živčanog sustava s mišićima.
Središnji živčani sustav (mozak) kontrolira posturu, pokrete i kretanje. To se naziva “motorička kontrola”. Ta kontrola uspostavlja se u prvim godinama života, i DNS koncept se tim spoznajama koristi za procjenu i vraćanje narušene funkcije. Jednostavnije rečeno, DNS stimulira centre za kontrolu kretanja u mozgu kako bi aktivirali način na koji bi se naša tijela trebala kretati obnavljanjem i stabilizacijom lokomotorne funkcije. Još jednostavnije - krećimo se kao što se bebe kreću prve dvije godine života. Preostalo je još razumjeti što je "stabilizacija"Točnije što su funkcionalna stabilizacija i integrirani stabilizacijski sustav.
Da bismo uopće imali pokret, prvo moramo imati stabilnost. Prije svakog pokreta aktiviraju se mišići koji su po funkciji stabilizatori (mišići koji povezuju kralješke međusobno, duboki fleksori vrata, dijafragma, trbušni zid, i dno zdjelice) i zajedno se nazivaju “integrirani stabilizacijski sustav”. Njihova se aktivacija odvija automatski. Funkcionalna stabilizacija je neophodna za održavanje kralježnice u svim položajima i pokretima, te za kretanje glave, ruku i nogu. Ako je jedan mišić disfunkcionalan (slab), cijela stabilizirajuća funkcija je narušena i kvaliteta pokreta je ugrožena. Dolazi do kompenzacija što znači da drugi mišići preuzimaju ulogu stabilizatora kako bi se pokreti mogli izvoditi. Kako tim mišićima to nije primarna funkcija, neučinkovitost neuravnoteženog kretanja ih na poslijetku preopterećuje. Najkraća definicija glasi “Dinamička neuromuskularna stabilizacija (DNS®) je rehabilitacijska metoda duboke stabilizacije lokomotornog sustava, koja se temelji na razvojnoj kineziologiji djeteta u prvoj godini života” i već za samu definiciju je korisno pojašnjenje.
Što je lokomotorni sustav?Lokomotorni sustav je sustav za pokretanje. Koristimo još i izraz mišićno-koštani sustav, i taj izraz slikovito opisuje od čega se sustav sastoji. Ili ne baš? Naravno da ne, zašto bi bilo jednostavno. Sustav još čine fascijs koja imaju značajnu ulogu u komunikaciji središnjeg živčanog sustava s mišićima, zatim ligamenti, tetive, hrskavice, zglobovi i brojna vezivna tkiva. I tu ćemo stati s opisom, a o fasciji više u jednom drugom članku.
Razvojna kineziologijaZa razliku od većine sisavaca, ljudi su prilikom rođenja prilično bespomoćni. Nismo u stanju čak ni kretati se samostalno. Mozak i ostatak središnjeg živčanog sustava sazrijevaju postepeno i beba se razvija u skladu s tim, počinje usvajati nove položaje i obrasce kretanja, ovisno o stupnju razvoja, potrebama hranjenja, gledanja i slušanja, znatiželje i želje za igrom.
Prvih 4,5 mjeseci bebe razvijaju dobru sagitalnu stabilizaciju, a tek nakon toga mogu zauzeti položaje u kojima mogu posezati preko središnje linije, započeti proces okretanja i, na primjer, izvaditi jednu ruku iz svoje potporne funkcije i posegnuti za igračkom ili drugim zanimljivim predmetima. Najfascinantniji fenomen u razvoju djeteta je da su svi idealni obrasci kretanja već programirani u bebinom mozgu. Većina beba ne mora biti naučena kako i kada se okrenuti, sjediti, puzati i hodati, a sve to rade na isti način, otprilike u istoj dobi i sa savršenim uzorcima stabilizacije. Kako SŽS sazrijeva, beba se stalno mijenja. Kako su kosti djeteta relativno mekane, posturalne pozicije zajedno s djelovanjem gravitacije i mišića koji aktivno povlače kosti važni su za razvoj dobrih oblika kostiju, zglobova i usklađenosti rada mišića. Centriranje zglobaOvaj izraz odnosi se na idealno poravnanje zgloba u kojem postoji maksimalni kontakt između kostiju u kombinaciji sa simetričnom aktivnošću između stabilizirajućih mišića. Razvija se postepeno i spontano u prvoj godini života, razvojem kostiju i sazrijevanjem SŽS-a. Većina beba obavlja sve svoje pokrete s dobro centriranim zglobovima, a poželjno je da je da svi zglobovi budu u optimalnom kontaktu cijeli život.
Evaluacija tijekom DNS rehabilitacijskog tretmanaOvo se odnosi na individualni rad, ali je korisno znati. DNS® metoda koristi procjenu beba tijekom procesa sazrijevanja kako bi se utvrdila odstupanja od poželjnog. Procjenjuju se položaj djeteta, kvaliteta pokreta, sposobnost postizanja pravilne stabilizacije i starosna dob u postizanju očekivanih prekretnica. Disfunkcionalni obrasci mogu se pojaviti tijekom djetinjstva, ali mogu biti uspostavljeni i u odrasloj dobi gdje mnogi čimbenici kao što su ozljede, stres i posturalne navike mogu poremetiti sposobnost prirodnog kretanja. Tako kod odraslih također procjenjujemo sposobnost održavanja razvojnih položaja i izvodimo pokrete s idealnom stabilizacijom. DNS® koristi položaje za bebe tijekom evaluacije i u vježbama te tako potiče aktivaciju prirodnih obrazaca pokreta i posture. Kod odraslih osoba, prva indikacija disfunkcionalnih obrazaca kretanja je često osjećaj nelagode ili boli. Kada se identificiraju disfunkcionalni stabilizacijski obrasci, prvi korak je vidjeti može li pojedinac sam ispraviti obrazac prateći detaljne upute terapeuta. Ako je to slučaj, pojedinca se uči da osjeća razliku između idealnog i disfunkcionalnog obrasca i tako ga može promijeniti tijekom vremena redovitim izvođenjem naučenih vježbi.
Intra-abdominalni tlak, funkcija dijafragme i DNS disanjeTemelj svega je sagitalna stabilizacija, koja u potpunosti ovisi o sposobnosti dijafragme da stvori dovoljan intra-abdominalni tlak, a da se funkcija disanja odvija nesmetano. Većina koncepata i metoda stabilizacije “centra” (eng. “core” vam je vjerojatno poznatiji termin) temelji se na zatezanju trbušnog zida, dok DNS® pristup stabilizacije djeluje iznutra prema van. Budući da sposobnost stvaranja adekvatnog intra-abdominalnog tlaka ovisi o funkciji dijafragme, DNS® vježbe uvijek počinju procjenom i učenjem disanja.
Kada se postigne sagitalna stabilizacija, vježbe se mogu izvoditi. Postoje čvrsti klinički dokazi da bol u leđima prevladava u onih osoba sa smanjenom sposobnošću aktiviranja funkcija dijafragme posturalne stabilnosti i disanja. Škola rehabilitacije u PraguU svakom tekstu koji opisuje DNS® istaknuto je da dolazi iz Praške škole rehabilitacije. Zašto je to toliko važna referenca? Slikovito rečeno, Praška škola je u rehabilitaciji ono što je NASA u istraživanju svemira. Postoje i drugi važni pojedinci koji su dali značajan doprinos znanosti, ali se nijedna institucija ne može pohvaliti da je upravo iz nje došlo toliko znanstveno priznatih pojedinaca čije su metode značajno promijenile ljudske živote. Školu rehabilitacije u Pragu osnovali su velikani rehabilitacijskog pokreta 20. stoljeća: profesori Vaclav Vojta, Karel Lewit, Vladimir Janda i Frantisek Vele. Na temelju njihovih revolucionarnih neurorazvojnih i rehabilitacijskih načela, prof. Pavel Kolar stvorio je DNS® - novu generaciju kliničkih protokola koji su osmišljeni za vraćanje i stabilizaciju lokomotorne funkcije.
Naučili ste što je DNS metoda, zanima li vas kako izgledaju DNS vježbe pročitajte opis i upotpunite znanje.
Za opise i razumijevanje pojmova pogledajte naš rekreativa rječnik Uključite se u naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu i online medicinske vježbe gdje god se nalazili. |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical