Potpuni vodič za vježbanje kod kućePiše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.physioth., miofascijalni terapeut
Znate li koliko detalji o kojima niste nikada razmišljali mogu promijeniti vaše vježbanje kod kuće? Jeste li znatiželjni da ih otkrijete? U tekstu koji slijedi naučiti ćemo razliku između medicinskih i fitnes vježbi, kako znati koje su za vas prikladne, je li bolje vježbati ujutro ili navečer, kako spriječiti ozljede, kako se izbjegava upala mišića nakon vježbanja, zašto je tišina bolja od vježbanja uz glazbu, jesu li bolje vježbe bez sprava ili sa spravama, kako zadržati motivaciju za vježbanje, zašto je važno vježbati bez obuće i brojne druge detalje. Vodeći vježbe u centru cijeli niz godina, ova znanja primjenjujem u radu sa svojim polaznicima. Iskustvo online vježbanja u 2020. potaklo me da podijelim s vama detalje našeg sistematičnog pristupa. Ovaj vodič većim dijelom pišem prema rehabilitacijskim principima rada i temelji se onome što nas uči znanost u području izgradnje neuromuskularne povezanosti (mind-body). Primjenjiv je za brojne vježbe i svatko će pronaći korisne informacije za rad na sebi. Što je vježbanje, zašto vježbamo i koliko bismo trebaliVježbanje je svaka tjelesna aktivnost koja poboljšava ili održava cjelokupno zdravlje.
Vježbamo iz različitih motiva i razloga. Netko vježba jer želi smršaviti, a netko želi izgraditi mišiće i dobro izgledati. Netko želi kontrolirati kardiovaskularne bolesti i dijabetes, a netko razmišlja unaprijed i vježba kako bi ove bolesti spriječio. Priroda je predvidjela da smo neprestano u pokretu. Pokret je neophodan za održavanje cjelokupnog zdravlja. Od psihičkog stanja i sustava za pokretanje do normalnog disanja i hormonalne ravnoteže Koliko trebamo vježbati? Koliko trebamo disati? Koliko vode trebamo piti? Koliko hrane trebamo jesti? Svatko od nas ima osjećaj za vlastito tijelo i informacija izvana ne može biti točnija od one iznutra. Postoje vrlo jasni signali iz tijela da ne dišemo dovoljno, da pijemo premalo ili previše vode, te da uzimamo premalo ili previše hrane. Dakle, najbolji odgovor na pitanje koliko trebamo vježbati je - prema osjećaju za vlastito tijelo. Tijelo će nam signalizirati kroz kroničnu bol i zakočenost da nismo dovoljno ili adekvatno aktivni. I kroz upalne reakcije mišića će nam poručiti da pretjerujemo u intenzitetu ili količini. Količina preporučene tjelovježbe također ovisi o ciljevima, vrsti vježbanja i dobi osobe. Redovitost je važnija od ukupne količine. Vježbati 15 minuta dnevno je vrjednije od 3 sata jednom tjedno. Što smo stariji, potreba je veća. Sportska rekreacija ili medicinske vježbe? Naučite važnu razlikuDva glavna područja iz kojih dolaze vježbe su sport i medicina.
Vježbe u području sporta razvijane su kako bi osobe uz maksimalnu sigurnost postizale fizičku spremu (kondiciju). Stručnjaci koji vas kroz njih vode najčešće su kineziolozi. Kineziolozi će s vama raditi u sportovima kao što su tenis, nogomet ili košarka. U rekreativnom formatu, koji uključuje i vježbanje kod kuće, vodit će vas kroz - fitnes. Medicinske vježbe razvijane su kako bi se osobe sa zdravstvenim problemima vodilo prema zdravlju. Stručnjaci koji moraju dobro poznavati specifičnosti svake bolesti i za njih imati rješenja su fizioterapeuti. Područja rada fizioterapeuta su neurologija, reumatologija, ginekologija i porodništvo te brojna druga. U rekreativnom formatu, koji uključuje i vježbanje kod kuće to su - medicinska gimnastika i tematske medicinske vježbe (za žensko zdravlje, vježbe za kralježnicu i dr.). Dugogodišnji rad s ljudima neizbježno formira mentalni sklop stručnjaka. Kineziolozi su u pravilu smjeliji i izvući će iz vas maksimalni potencijal, dok su fizioterapeuti oprezniji i naglasak će uvijek stavljati na sigurnost. Dakle, ne možemo govoriti o tome koje su vježbe bolje, već koje su vježbe primjerene. Jednako tako ne možemo govoriti ni koja profesija je bolji izbor, već je bolja ona koja vam je potrebna. Želite li da vaš sin nauči tenis, to će profesionalno s njim raditi kineziolog. Ako je vaša mama doživjela moždani udar i treba rehabilitaciju, s njom će raditi fizioterapeut. A što kada ste u pitanju Vi i odlučili ste se za vježbanje kod kuće? Ako ste zdravi i odgovaraju Vam intenzivnije vježbe, više ćete dobiti kroz fitnes. Ako niste, izabrat ćete sigurniju varijantu kroz medicinske vježbe. Postoje i brojne kvalitetne vježbe koje su više izvan osnovnih kategorija nego unutar njih. To su npr. joga vježbe, Tai Chi, plesna rekreacija, Feldenkrais, AEQ, TRE i brojne druge. Isto tako postoje voditelji vježbi koji nisu iz dva navedena područja. Izbor je toliko velik da je jedan život premalo za sve što postoji. Štoviše, mogli bismo cijeli članak posvetiti samo ovoj temi. U ovom vodiču ćemo naučiti i kako određene vježbe djeluju na simpatikus i parasimpatikus, kako uspostavljaju hormonalnu ravnotežu i drugo. Stoga je važno da smo naučili osnovnu razliku između stimulirajućih i umirujućih kategorija vježbi. Ovo je vodič za vježbanje kod kuće i upravo smo ostvarili prvi cilj - upoznavanje osnovnih razlika kako biste donijeli pametan izbor. Možemo dalje na praktične i korisne savjete. Vježbati ujutro ili navečer?S dobrim razlogom smo naučili da postoji razlika između stimulirajućih i umirujućih vježbi. Nju je važno razumjeti kada govorimo o tome je li bolje vježbati ujutro ili navečer.
Intenzivne vježbe koje stimuliraju simpatikus preporučljivo je raditi ujutro i tijekom cijelog dana, ali ne i neposredno prije spavanja. Vježbe koje stimuliraju parasimpatikus mogu se raditi u svako doba dana, a osobito su korisne pred spavanje jer umiruju cijelo tijelo. Odmor je važan tijekom i nakon vježbanjaOdmor je važan koliko i vježbe. Pri tome ne mislim samo na fizički odmor koji je potreban tijelu, već na kratke predahe tijekom i nakon vježbanja. U njima živčani sustav (mozak) preslaže i organizira senzorne informacije prikupljene kroz svjesno regulirane pokrete (svjesne pokrete). To je važan dio procesa, koji omogućuje kasniju integraciju učinkovitijih motoričkih obrazaca.
Naše kretanje i držanje postaje učinkovitije samo ako mozak integrira pokrete koje smo radili u vježbama. Stoga su periodi odmora tijekom i nakon svjesnih pokreta izrazito važni. Dio koji nikada ne bi trebao biti preskočen je ležanje na ravnoj podlozi nakon vježbanja. Na leđima, s ispruženim rukama i nogama. Zatvorenih očiju, u tišini. Time izravno aktiviramo parasimpatički dio autonomnog živčanog sustava. I još važnije, omogućujemo središnjem živčanom sustavu gore opisanu obradu informacija prikupljenih tijekom pokreta. To je važno za njihovu daljnju integraciju. Ako se javi osjećaj hladnoće koji nema veze s vanjskom temperaturom, to je vrlo poželjan znak snažne aktivacije parasimpatikusa. Dakle, tijekom vježbanja svakih nekoliko minuta se ispružite i odmorite. Isto učinite neposredno nakon vježbanja. Vježbanje će biti ugodnije, a povezanost uma i tijela kvalitetnija. Glazba za vježbanje ili tišina?Tišina. Objasnit ću i zašto.
Mentalna prisutnost je ključna u vježbama koje grade neuromuskularnu povezanost (mind-body). Poželjno je isključiti sve “šumove” koji taj proces ometaju. Mozak može obrađivati određenu količinu informacija koje do njega dolaze. Što je više informacija ukupno, obrada onih koje želimo je manje detaljna. Stoga je važno isključiti sve ulazne informacije koje nam u tom trenutku nisu potrebne. Svaki podražaj naših osjetila tijekom rada (u ovom slučaju slušni podražaj) oduzima dio pažnje. To umanjuje kvalitetu povezivanja živčanog i lokomotornog sustava. Slušamo li glazbu, dio pažnje posvetit ćemo ugodnoj glazbi. Želimo li se potpuno usredotočiti na pokret i osjete unutar tijela, muzika nam nije potrebna. Sjetite se da je u knjižnici uvijek tišina. Upravo iz ovog razloga - kako bismo se mogli usredotočiti na ono što želimo usvojiti i trajno sačuvati. Sjetite se i primjera koji nam je svima blizak, kada vozimo auto i izgubimo se, vrlo vjerojatno ćemo utišati glazbu koja svira. Zašto to činimo? Zato što nam u tom trenutku treba sav kapacitet središnjeg živčanog sustava (mozga), a svaki “šum” ga umanjuje. Tišina i svjesna regulacija pokreta važni su za reorganizaciju mozga koju nazivamo neuroplastičnost. Dokazano je učinkovitija kada svjesno regulirane vježbe radimo u tišini u odnosu na uvjete u kojima je prisutna glazba ili drugi zvukovi. Postoji jedna iznimka koja je i znanstveno potvrđena, a to je glazba koju je skladao Mozart i to se naziva Mozartov efekt. Točnije njegova Sonata za dva glasovira u D-duru K-448. Želite li naučiti više o utjecaju tišine na mozak i znatno više od toga preporučujem knjigu Norman Doidge, M.D. - The brain that changes itself. Imate li veliko iskustvo vježbanja, gotovo je sigurno da ste u centrima vježbali uz glasnu muziku. No to je potpuno drugačije područje rada, to nisu vježbe koje grade povezanost mozga i sustava za pokretanje. Štoviše, mnogima odgovara na ovaj način isključiti mozak. Dakle, radimo li na povezivanju uma i tijela, treba nam tišina. Introspektivni pokret gradi neuromuskularnu povezanost. Prostirka za vježbanje (mat, strunjača, podloga) - kako izabrati pravu?Uloga prostirke je da minimalno ublaži kontakt tijela i poda. Preudobne i mekane prostirke ne zadovoljavaju ovaj kriterij. Otežavaju središnjem živčanom sustavu prikupljanje senzornih informacija, a senzorne informacije su jedan od temelja za izgradnju motoričkih obrazaca.
Bez ovih važnih informacija naš živčani sustav nema adekvatan uvid u stanje mišićnog tonusa. Nema osjećaj za položaj dijelova tijela i tijela u prostoru (propriocepcija). Nema osjećaj niti za stanje tjelesnih asimetrija, distribuciju pritiska i dr. Sjetite se malih beba i koliko je važno da svoje pokrete razvijaju na podu. U prvoj godini života, koja je ključni period senzornog i motoričkog razvoja, najvažniji je upravo - čvrst pod. Dakle, prostirka ne smije biti preudobna i premekana. Prostirka ima ulogu minimalne amortizacije. Vrsta prostirke koju ćemo izabrati ovisi o potrebama. Za većinu ljudi dovoljna je prostirka debljine 4 mm. Za osobe s uznapredovalim zdravstvenim tegobama (npr. kod vježbanja nakon operativnih zahvata), koriste se rehabilitacijske prostirke. One zadovoljavaju sve gore navedene kriterije, ali pružaju bolju amortizaciju. Cijena prostirke je važan faktor samo u određenim slučajevima. Skuplje strunjače predviđene su za čestu uporabu i često čišćenje dezinfekcijskim sredstvima. To je izrazito važno kada ih koristimo u centru. Kada mat za vježbanje koristi jedna osoba, to postaje manje važno i ostavlja prostor za uštedu. Rehabilitacijske prostirke su uvijek skupe, no kada ih zdravstveno stanje traži bespredmetno je razmišljati o povoljnijim varijantama. Krevet nije prostirka niti je mjesto za vježbanje. Madrac ili kauč ne zadovoljavaju gore opisane kriterije. Ispod prostirke mora biti ravna i tvrda površina ugodna na dodirDrveni pod je prvi izbor jer pruža adekvatnu čvrstoću i nije hladan na dodir.
Čvrstoća poda je jedna od najvažnijih stvari u vježbanju. Ključna je za primanje senzornih informacija tijekom kontakta tijela i podloge, za izgradnju proprioceptivnih mapa i za cijeli niz temeljnih postavki u izgradnji normalnog pokreta. U vježbama koje uključuju rolanje tijela, to osobito utječe na rezultate. Rolanja tijela rade se u vježbama miofascijalne relaksacije. Mogu se raditi kao zasebni rad na fasciji ili još bolje, kao upotpunjivanje MFR tretmana. Rade se i kada želimo umiriti živčani sustav, tj. aktivirati parasimpatičku granu autonomnog živčanog sustava (parasimpatikus). Sjetite se kako i koliko nježno rolanje može umiriti uplakanu bebu. I koliko su sretne bebe koje se spontano rolaju po cijele dane. Ne samo bebe, sva djeca uživaju u valjanju po podu ili travi. Odrasli nisu iznimka, samo smo manje spontani i manje osluškujemo svoje tijelo. Pod ne smije biti hladan na dodir. Hladnoća podiže mišićni tonus i aktivira simpatički dio autonomnog živčanog sustava (simpatikus). To je suprotno onome što želimo postići - aktivacija parasimpatičkog dijela i normalizacija mišićnog tonusa (napetost mišića). Dakle, ispod i oko prostirke neka bude samo drveni pod. Ravan i čvrst te topao na dodir. Vježbe bez sprava ili sa spravama?Iako možete potrošiti novac na sprave za vježbanje, pravo pitanje je trebate li?
Je li vaš dom veličine sportske dvorane? Imate li mjesta za veće rekvizite kao pilates lopta, sobni bicikl ili orbitrek? Onda prije kupnje dobro razmislite. Prvo razmislite možete li vježbama bez sprava postići isto što i vježbanjem sa spravama.
Ovo se prvenstveno odnosi na veću opremu za vježbanje. Sjetite se samo ljudi koji kod kuće imaju orbitrek. U pravilu im služi kao glomazna vješalica za kapute. Manji rekviziti kao bučice, joga blok ili elastična traka za vježbanje lakše je pospremiti. Sobni bicikl ili orbitrek ionako ne preporučujem jer uzrokuju slanje suprotstavljenih senzornih informacija prema mozgu. Tijelo šalje informaciju da se krećemo, a oči šalju informaciju da se ne krećemo (okoliš u koji gledamo se ne izmjenjuje). No to je već tema kojoj bismo također mogli posvetiti cijeli članak. Cijena rekvizita za vježbanje nije uvijek povezana s kvalitetom. Uteg od 1 kg, ne biste vjerovali, ima točno 1 kg koštao 30 ili 300 kn. Postoji i oprema čija kvaliteta opravdava visoku cijenu, no to ne znači da vi od toga imate koristi. Npr. elastične trake za rehabilitaciju su višestruko skuplje od onih koje možete naručiti preko eBay-a ili Ali Expressa, no njihova svojstva važna su fizioterapeutu koji radi s pacijentom nakon operacije ramena. Za kućni trening su ove nijanse nevažne. Gdje kupiti rekvizite? Postoji mnogo ljudi koji ambiciozno nakupuju opremu, a posustanu kad treba vježbati. Zahvaljujući tome, u oglasnicima kao Njuškalo pronaći ćete dobru i povoljnu a gotovo nekorištenu opremu. Odustali su jer nisu pročitali ovaj članak. Vi nećete odustati jer ćete pročitati odlomak kako zadržati motivaciju. Vratimo se na opremu. Želite li kupiti nekorištenu, sve trgovine sportske opreme imaju akcije i rasprodaje. Prije kupnje postavite si sljedeća pitanja:
Prevladavaju li odgovori “da”, kupite spravu ili rekvizit za vježbanje. Ako prevladavaju odgovori “ne” ili ste jednostavno kreativna i snalažljiva osoba, evo nekoliko ideja:
Mentalni pristup vježbanju
Dječja zaigranost je najmoćnija stvar na svijetu i neophodna je za zdrav razvoj motorike. Spontano uključuje apsolutno sve ono što metodički vježbanjem kod odraslih nastojimo integrirati - prisutnost, pažnju, upornost, beskonačna ponavljanja s varijacijama. Budite zaigrani, znatiželjni, istražujte - i napredujte brže. Kako zadržati motivaciju za vježbanje kod kućeAko ste ikada bili član nekog centra i pohađali grupne vježbe, znate koliko je motivacija time olakšana. Imate svoje tjedne termine, obitelj i prijatelji to uvažavaju i ako vas trebaju sve može pričekati. Ljudi u grupi koji vježbaju s vama djeluju na vas motivirajuće. Ukratko, postoje konstruktivni okviri koji vam olakšavaju motivaciju za vježbanje i nazivamo ih ekstrinzična motivacija (ona koja dolazi izvana).
Kod kuće sve to morate izgraditi sami. Uglavnom nemate zadano vrijeme za vježbanje, svi vas trebaju čim krenete vježbati, nitko oko vas ne vježba nego vas čudno gledaju. Trebate doista biti uporni da održite kontinuitet tj. trebate imati intrinzičnu motivaciju (onu koja dolazi iznutra). Važno je razumjeti da je motivacija vrlo složen psihološki proces koji pokreće, usmjerava i održava ciljno orijentirano ponašanje. Uključuje kognitivne, emocionalne, biološke i socijalne čimbenike koji aktiviraju određenu aktivnost. To je pokretačka snaga našeg djelovanja. Ako želite raditi na vlastitoj motivaciji, stručnjak za ozbiljniji nedostatak motivacije nije fizioterapeut ili kineziolog. Tijekom svojeg obrazovanja mi učimo osnove, ali motivacija je područje rada psihologa. Želite li doista graditi motivaciju, ovdje se trebate obratiti za stručnu podršku. Ono što svakako možete i trebate je jasno postaviti ciljeve. Bez ciljeva u životu samo lutamo.
Video: Ivana Štulić o postavljanju ciljeva
Kako biste u ovom vodiču dobili nešto korisno i primjenjivo, za sve vas koje treba “samo malo pogurati” donosim 🢃
7 jednostavnih savjeta kako zadržati motivaciju za vježbanje kod kuće:
Gdje pronaći dobre vježbe?Cilj ovog vodiča je prvenstveno dati vam znanje kako biste znali izabrati sami što je za vas optimalno.
Naučili ste razliku između osnovnih kategorija vježbanja. Naučili ste i kako izabrati unutar njih oblik vježbanja koji je: ● prikladan za vaše zdravstveno stanje ● u skladu s vašim zacrtanim ciljevima ● ono što vi najviše volite Nemate li iskustva s vježbanjem, svatko razuman će vam preporučiti da prve korake radite uz stručnu osobu. Ako imate iskustva otkriti ćete da postoji pravo bogatstvo materijala za vježbanje: video snimke, online vježbanja uživo, audio podcast-i. I knjige. Koliko god to zvučalo staromodno. Npr. ja obožavam vježbe učiti iz stručnih knjiga (iako su mi edukacije za fizioterapeute i dalje primarni izvor). Za razliku od video snimki koji sadrže 10% (vizualizaciju pokreta i osnovne upute), knjige pružaju onih neophodnih 90%, a to je dublje razumijevanje pokreta. Vratimo se na ono što je vama praktičnije. Kako biste ipak imali početnu točku za traženje, ovdje možete pronaći dobre web treninge za vježbanje kod kuće na hrvatskom jeziku, a izbor je vaš. Više o izboru vježbi i gdje ih sve pronaći pročitajte u zasebnom vodiču za online vježbanje kod kuće (uskoro). Kako spriječiti upalu mišića nakon treninga (miozitis)Upala (inflamacija) je fiziološki proces kojim tijelo sanira nastalu štetu i to je važno razumjeti. Ono što je nepoželjno su uzroci upale, dok je sama upala neophodna za popravak nastale štete.
Uzročnici upalnih procesa su različiti. Npr. upalu pluća (pneumonia) ili upalu moždanih ovojnica (meningitis) uzrokuju mikroorganizmi. Upalu mišića (miozitis, “muskulfiber” u žargonu) također mogu uzrokovati virusi i bakterije. Ona može biti i dio kliničke slike autoimunih bolesti. No u ovom kontekstu govorimo o upali mišića koju uzrokuje neadekvatna tjelesna aktivnost i podrazumijeva mikroskopska oštećenja mišićnih vlakana koja trebaju zacijeliti. Javlja se 6-8 sati nakon treninga i traje 24-48 sati. Sasvim je u redu kada se dogodi akutna upala mišića kod vježbanja nakon duže stanke. Gotovo je nemoguće isplanirati toliko postupan početak da se ona izbjegne i time se ne treba zamarati. Čak i profesionalnim sportašima dogodit će se povremeno. Kod specifičnih treninga snage upala je čak sastavni dio pucanja i izgradnje novih mišićnih vlakana. Time postaju otpornija na nova opterećenja. Upravo zbog nedovoljnog razumijevanja ovog procesa dio ljudi misli da je upala općenito znak dobrog treninga. Ono što jest zabrinjavajuće je kronična upala mišića. Ona je odraz loših treninga ili loše izabranog oblika vježbanja. Pisao sam na početku kako nije svako vježbanje prikladno za svakoga. Postoje ljudi koji vole upalu mišića nakon treninga i to je vrlo nezdrav odnos prema vlastitom tijelu. Postoje i treneri koji im udovoljavaju podizanjem intenziteta treninga i takvima treba oduzeti licencu. Ako je uopće imaju. U oba slučaja radi se ili o velikom neznanju ili još gore - o namjernom uzrokovanju štete. Upala mišića, vježbati ili ne? Kratko i jasno - dok traje upala ne. Pustite tijelo da završi sanaciju, radi se o 1-2 dana. Vrlo je štetna praksa da se uzme andol ili krema gel za upalu mišića i nastavi s treningom. Time se postojeća mikroskopska pucanja mišićnih vlakana povećavaju. Trebamo li upalu suzbijati tj. koristiti andol ili kremu za upalu mišića? Iako smo skloni tome jer mislimo da rješavamo problem, to je zapravo miješanje u prirodu stvari. Upala nije požar, upala su vatrogasci. Dakle ne smijemo ih ometati, već ih moramo pustiti da temeljito završe posao. Jedino što vam je doista potrebno je odmor i pustiti tijelo da se oporavi. Dakle, sprječavanje upale mišića znači razmišljati unaprijed i spriječiti uzrok, a ne suzbijati upalni proces. Izaberite vrstu vježbanja koja je za vas prikladna. Količina i intenzitet vježbanja neka budu prilagođeni vašim mogućnostima. Udobna odjeća za slobodu pokretaS obzirom na to da ste kod kuće, vrlo vjerojatno već jeste u udobnoj odjeći i to je zapravo jedino što je važno. Ako je netko doma u vjenčanici ili ronilačkom odijelu i udobno se tako osjeća, može i u tome vježbati. Ako odjeća ne sputava pokret i vi se u njoj dobro osjećate prikladna je za vježbanje.
Za treninge kod kojih dolazi do većeg znojenja preporučuje se elastična odjeća u uskom kontaktu s tijelom jer tako odvodi znoj (kondukcija i evaporacija). Široka odjeća ostavlja sloj zraka između kože i odjeće, a kako je zrak toplinski izolator, to uzrokuje dodatno zagrijavanje tijela kod aktivnosti. Pametna je ideja odabrati odjeću u kojoj se osjećate samopouzdano. Što se bolje osjećate u svojoj odjeći, više ćete razvijati pozitivan stav prema vježbanju i imati želju za kontinuitetom. Vježbajte bez obuće jer stopala su važna ulazna vrata za senzorne informacijeSjetite se kako male bebe uporno skidaju čarape. Taj mali sloj tkanine koji se ispriječio između njihovih tabana i okoliša smeta im u upoznavanju svijeta dodirom. Tabani su za razvoj mozga, ali i kognitivno zdravlje tijekom cijelog života, izrazito važni.
Ako su Vam bebe previše apstraktne, pokušajte na rukama nositi pamučne rukavice 0-24. Raditi u rukavicama sve ono što inače radite bez njih. Bi li Vaša komunikacija dodirom s vanjskim svijetom bila jednaka ili narušena? Kada imate priliku, budite bosi i dozvolite opskrbu mozga važnim osjetnim informacijama koje ulaze preko stopala. Uostalom, razvijajte propriocepciju stopala na vrijeme. Imamo li “spretnija” stopala, izravno smanjujemo rizik od padova i prijeloma. U trećoj životnoj dobi to postaje osobito važno jer osteoporotične kosti lakše pucaju i sporije zarastaju. Iz više drugih razloga propriocepcija je važna tijekom cijelog života. Naučili smo sve što je važno za vježbanje kod kuće općenito. Primjećujete li da nešto nedostaje?
Preostala nam je jedna tema, a to je online vježbanje. Tema je velika i posvetio sam joj zaseban vodič. Kako pronaći vježbe i koristiti aplikacije za potpuno iskustvo vježbanja online (uskoro). U njemu ćete pronaći upute gdje sve pronaći vježbe, oko čega trebamo biti osobito pažljivi, te praktične savjete tehničke prirode. Korak po korak naučite koristiti sve mogućnosti vježbanja putem interneta. Hvala što ste odvojili vrijeme i pročitali ovaj vodič do kraja. Uključite se u naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu i online medicinske vježbe gdje god se nalazili. |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical