Bolovi u donjem dijelu leđa kod žena: od menstruacije do visokih potpeticaPiše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.physioth., MFR terapeut
Nije tajna da vi žene općenito bolje podnosite bol od muškaraca. Ne boli vas manje već vam bolje ide “stisni zube i izdrži”. Uz bolove zajedničke za oba spola, postoje i bolovi u leđima te zdjelici, kukovima i nogama koji su karakteristični za žene. Njih ću opisati u ovom članku. Žene se od muškaraca razlikuju po dvije glavne značajke. Prva je očigledna, to su reproduktivni organi i sve što s njima u paketu dolazi. Druga je to da ste emocionalno složenije o čemu se malo razmišlja kada razmatramo uzroke boli u leđima. Za uspješno liječenje bolova u leđima i zdjelici važno je znati što ih uzrokuje. Idemo upoznati uzroke bolova u donjem dijelu leđa, jajnicima, zdjelici i nogama kod žena:
Vaša evolucijska prednost da bolje podnosite bol može biti i štetna jer kasnije zatražite stručnu pomoć. Pravovremeni posjet liječniku, dijagnostika i rano otkrivanje određenih bolesti može vas spasiti od nepotrebnih komplikacija. Rješenja su često lakša nego što mislite. Ali iskreno, još uvijek ste razumnije od muškaraca kad dođe do poduzimanja konkretnih koraka. I ustrajnije. Npr. na grupnim vježbama koje vodim samo 20% čine muškarci, a 80% su žene. Brzi vodič za bolove u donjem dijelu leđa kod ženaU tablici pronađite najbliži opis Vaše boli. Za bolje razumijevanje pročitajte članak do kraja.
Bolovi u donjem dijelu leđa kod “normalne” menstruacije i kod dismenorejeOno što narodski zovemo “krvarenje”, tehnički nije krvarenje. Unutrašnjost maternice (endometrij) ciklično se svaki mjesec priprema za prihvat oplođene jajne stanice. Kad do oplodnje ne dođe, ta unutrašnjost se ljušti i maternica ju izbacuje. U izljuštenom endometriju prisutna je manja količina krvi. Ovaj dio mjesečnog ciklusa naziva se menstruacija.
Idemo vidjeti što točno uzrokuje križobolju kod najpoželjnijeg oblika - uredne menstruacije. Bol u donjem dijelu leđa tijekom menstruacije obično dolazi iz leđnih mišića. Smatra se da je bol uzrokovana hormonskim promjenama. Tijekom menstrualnog ciklusa oslobađaju se prostaglandini, hormoni koji pospješuju kontrakcije maternice kako bi izbacila izljušteni endometrij. Prostaglandini mogu utjecati:
Napominjem da je ovo najprihvaćeniji uzročni mehanizam, ali postoje i druge hipoteze. Dodatni faktor koji utječe na bol je niska razina estrogena na početku menstruacije. Zbog nedostatka estrogena olabave ligamenti koji drže kralješke zajedno. Ova privremena nestabilnost kralježnice može uzrokovati bol u donjem dijelu leđa koja se širi u noge. Sve ovo su simptomi koje možete proživljavati kod uredne menstruacije. Idemo vidjeti kako to izgleda kod dismenoreje. Dismenoreja je osobito bolna menstruacija. Bol u leđima mogu uzrokovati dva tipa dismenoreje:
Postoje i drugi tipovi dismenoreje, ali nisu toliko bitni za bol u leđima. Usput ću spomenuti da primarna dismenoreja koja se javlja godinu-dvije nakon prve menstruacije nije zabrinjavajuća. Sekundarna dismenoreja koja se javlja kasnije u životu može biti posljedica ozbiljnijih bolesti. Stoga je bitno obratiti se ginekologu. Križobolja tijekom menstruacije nije zabrinjavajuća. Neugodan je prateći simptom, ali prolazi s menstruacijom. I uredna menstruacija i dismenoreja mogu prolaziti bez jednog od dva prateća sindroma, PMS i PMDS. PMS i PMDS su prateći simptomi menstruacije koji mogu intenzivirati bolove u leđima ili ih prividno smanjitiU kontekstu boli u leđima, kod PMS-a i PMDS-a ne događa se ništa dodatno. Bitna razlika je da se bol u leđima javlja prije menstruacije, a ne s njenim početkom. Bol u donjem dijelu leđa se može doživljavati intenzivnije, a može i pasti u drugi plan zbog drugih simptoma. Tako, prividno, PMS i PMDS mogu smanjiti bolove u leđima.
Koji su to drugi simptomi? Ima ih i do 150. Od proljeva sve do teških glavobolja i mučnina. Predmenstrualni sindrom (PMS) je kombinacija simptoma koje dio žena prolazi tjedan do dva prije menstruacije. Osnovni simptomi su glavobolja, neraspoloženje i nadutost. Simptomi su na fizičkoj, emocionalnoj i psihičkoj razini. Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDS ili PMDD) je vrlo teški oblik predmenstrualnog sindroma (PMS). Prisutan je niz emocionalnih i fizičkih simptoma tijekom tjedna ili dva prije menstruacije. Ponekad se naziva “teški PMS” ili klinički oblik PMS-a. Ne postoji precizna statistika zbog subjektivnosti stvari, ali ugrubo 75% žena ima PMS, 5% ima PMDS, a 20% nema sindrom već samo pojedine simptome. U oba slučaja bol u donjem dijelu leđa nije zabrinjavajuća. Trudnička križobolja i bolovi u leđima u nakon porodaU trudnoći i neposredno nakon nje, bol u donjem dijelu leđa dolazi iz fasetnih zglobova, mišića uz lumbalnu kralježnicu i sakroilijakalnih zglobova.
Lako je razumjeti uzroke bolova u donjem dijelu leđa u trećem tromjesečju. Beba raste, a i vi hmm... također “rastete”. Fiziološka lordoza se povećava i to se naziva hiperlordoza. Zbog nje su fasetni zglobovi konstantno pritisnuti, a mišići donjeg dijela leđa imaju više posla nego inače. Bol u donjem dijelu leđa u trudnica potječe iz fasetnih zglobova i napetih mišića donjeg dijela leđa. Veća je poodmakloj trudnoći i kod blizanačke trudnoće.
Pišem ovo kako bih vas umirio jer mnoge žene si predbacuju debljanje u trudnoći. To nije debljanje kao posljedica zapuštenosti, to je prirodni mehanizam koji mora postojati. Osim u lumbalnom dijelu kralježnice, u trudnoći se bol često pojavljuje i u sakroilijakalnim zglobovima. To su zglobovi u kojima se kralježnica i zdjelica spajaju i ovdje se težina gornjeg dijela tijela prenosi na donji dio. Sve promjene su prolazne i ne trebate brinuti. Evo koji su glavni uzroci boli u leđima u trudnoći.
Dijastaza mišića rectus abdominis je jedini uzrok koji ne prolazi sam od sebe. Srećom ne događa svim trudnicama, ali ako vam se dogodi poradite na tome nakon poroda. Postoje fizioterapeuti specijalizirani za trudnice i rodilje. Ali što je s bolovima u leđima u prvom i drugom tromjesečju? Nema ovih očiglednih uzroka. Već od prvih dana trudnoće postupno ulazite u pravi hormonalni vrtlog i to je prirodni mehanizam. Zbog utjecaja hormona (spomenuti relaksin, ali sve skupa je dosta kompleksnije) događa se laksitet (labavost) svih zglobova. U ovom kontekstu to znači i manju stabilnost kralježnice. Pasivni stabilizatori (ligamenti) su opušteni, zbog čega se aktivni stabilizatori (mišići) više angažiraju. Pojačana aktivnost (dakle i prije nego beba naraste) ih umara i dolazi do spastične boli u donjem dijelu leđa. Ovaj proces ima svoju svrhu - zaštiti bebu i vaše tijelo od ozljeda tijekom trudnoće, a osobito tijekom poroda. Kad ligamenti i zglobovi ne bi bili olabavljeni, tijekom poroda stradali biste i vi i beba. Priroda zna što radi. Bol u leđima u trudnoći svakako nije nešto što vas treba zabrinjavati. Smanjujte ju ugodnim prenatalnim masažama i budite aktivni sve dok liječnik koji vodi vašu trudnoću to dozvoljava. Nakon poroda bolovi u leđima mogu potrajati do 6 tjedana. Toliko je potrebno da se hormoni stabiliziraju, a mišići i zglobovi oporave. Isti su uzroci i ista su mjesta iz kojih bol dolazi - fasetni zglobovi, sakroilijakalni zglobovi i mišići u donjem dijelu leđa. Bol se povlači postupno, a ne odjednom. Kada smijete početi s vježbama nakon poroda Nakon prirodnog poroda odmah možete početi s laganim vježbama. S intenzivnim vježbama, a osobito s vježbama istezanja trebate pričekati 6 tjedana. Toliko je potrebno da se hormoni u potpunosti stabiliziraju. Glavni rizik je istezanje ligamenata zbog visoke razine relaksina. Na najvišim je razinama upravo neposredno prije i nakon poroda. Nakon carskog reza vaš liječnik treba dati zeleno svjetlo za vježbanje. Nakon poroda potražite postnatalne vježbe koje ciljano rješavaju specifične promjene i vraćaju vas iz drugog u “prvo stanje”. Sat-dva tjedno nije nedostižno organizacijski. Pravovremeno ciljano vježbanje čuva vas od nepotrebnih komplikacija koje se mogu razvući godinama.
Postoje dvije stvari u trudnoći kojih se trebate suzdržati:
Bolovi u leđima u perimenopauzi i postmenopauziRazjasnimo najprije pojmove jer ljudi ih često miješaju:
Estrogen igra važnu ulogu u zdravlju kostiju jer potiče aktivnost osteoblasta, stanica koje proizvode kost. Estrogen pomaže usporiti razgradnju kostiju i potiče rast kostiju. Pad razine estrogena ugrožava zdravlje kostiju. Osobe s kroničnom hormonskom neravnotežom i žene u postmenopauzi često su pogođene bolestima kostiju kao što su osteoporoza i osteopenija (preteča osteoporoze). Rizik od razvoja osteoporoze veći je kod žena u postmenopauzi. Niže razine estrogena s vremenom dovode do gubitka gustoće kostiju. Deformacije kralježnice zbog smanjene gustoće kostiju opisao sam u članku o kifozi. Estrogen također pomaže u održavanju tkiva koja sadrže kolagen. Kolagen je bitan gradivni materijal intervertebralnih diskova i drugih struktura koje održavaju kralježnicu stabilnom. Niže razine estrogena koje slijede nakon menopauze uzrokuju težu degeneraciju lumbalnih diskova i pojačanu bol u donjem dijelu leđa kod žena u usporedbi s muškarcima slične dobi. Za razliku od većine uzroka opisanih u ovom članku, postmenopauza zahtijeva ozbiljnu prevenciju. Fizički neaktivne žene ubrzano razvijaju ozbiljne bolesti kralježnice. Popis ovih bolesti je predugačak za ovaj članak. Životni vijek se produljio i u postmenopauzi ćete provesti oko 30 godina. Te godine provedite aktivno jer to je jedini način kojim odgađate teške degenerativne bolesti. Video: Medicinske vježbe za bol u donjem dijelu leđa
Bolovi u donjem dijelu leđa i zdjelici najčešće potječu od reproduktivnih organaOvakva lokalizacija boli specifična je za žene (muškarce gotovo nikad ne boli donji dio leđa u kombinaciji s bolovima u zdjelici). U zdjelici su smješteni jajnici, jajovodi i maternica. Bol u zdjelici najčešće potječe iz ovih reproduktivnih organa, stoga je najlogičnije s dijagnostikom krenuti od njih.
Obratiti se trebate za početak ginekologu. Bude li potrebno uputit će vas drugim specijalistima. Osobitu pažnju posvetite kada je bol u zdjelici:
Bolovi u jajnicima i leđima - pozabavite se jajnicimaBol u jajnicima može se širiti u donji dio leđa (iradijacija bolova), ali u ovom slučaju bol u leđima također pada u drugi plan. Prioritet je otkriti koji se točno proces događa na jajnicima. Ne mora nužno biti patološki proces, može biti i fiziološki. Kako biste mirno spavali posjetite ginekologa i odradite dijagnostiku.
Kad boli u donjem dijelu leđa lijevo ili desno (a ne simetrično) vjerojatno je jedan jajnikSimetrična bol u leđima najčešće dolazi iz napetih mišića.
Asimetrična bol u zdjelici, u lijevoj strani donjeg dijela leđa, ili samo u desnoj strani, vrlo vjerojatno dolazi iz jajnika. Osobito ako je bol oštra i probadajuća. Kad boli malo više u gornjem dijelu lumbalne kralježnice samo lijevo ili desno, tada je moguć uzrok bubreg (kamenac ili druga patologija). Kako je ovo članak samo o uzrocima karakterističnim za žene, ovdje se informirajte o svim ostalim uzrocima križobolje (članak će uskoro biti objavljen). Simptomi koje ne smijete ignorirati
Trnjenje, slabost u mišićima i gubitak funkcije mjehura su neurološki simptomi. Ukazuju na moguće oštećenje živca ili leđne moždine i potrebno je što prije utvrditi točan uzrok. Sjedenje s prekriženim nogama skraćuje mišić quadratus lumborum koji je jedan od glavnih faktora za bol u donjem dijelu leđaVrlo vjerojatno sjedite dok čitate ovaj članak pa napravite kratak test. Bit će vam jasnije kako i zašto nastaje bol u donjem dijelu leđa kad sjedite s prekriženim nogama.
Prekrižite lijevu nogu preko desne, a nakon nekoliko sekundi prekrižite desnu preko lijeve. Je li isti osjećaj? Ili vam jedan način više odgovara? Ovo je sasvim normalno. Habitualno je uvijek ista noga gornja. Napravite još jedan kratak test. Sjednite bez križanja nogu i stavite dlanove ispod sjednih kostiju. Osjetite kako je težina tijela ravnomjerno raspoređena na obje sjedne kosti (tako treba biti). Neka dlanovi ostanu, prekrižite noge. Osjetite kako je sad više težine na jednoj sjednoj kosti. Kad je lijeva noga gornja, desni mišić quadratus lumborum će s vremenom će postati skraćen, napet i bolan. I obratno. Neće vam puno značiti da mijenjate nogu koju križate, bol ćete smanjiti ako ih ne križate.
Visoke potpetice mogu uzrokovati bolove u donjem dijelu leđa, nogama i kukovimaKad sam bio mlađi, mislio sam da se žene dotjeruju za muškarce. Znao bih dati savjet, bez da ime itko pitao naravno, “bole te leđa - nemoj nositi potpetice, muški ionako ne gledaju te detalje”. I onda su me naučile “ne oblače se žene za muškarce, žene se oblače protiv drugih žena”. To je već sveta bitka u koju se ne uplićem fizioterapeutskim savjetima.
Kraćim nošenjem visokih peta se ne zamarajte. Dapače, uživajte u lijepim trenucima. Prečesto nošenje visokih potpetica stvara bolove u donjem dijelu leđa, kukovima i napetost u mišićima nogu. Dva su glavna razloga:
Nosite li visoke potpetice redovito (više sati dnevno kroz dulji period), bol vam je najmanji problem. Povećava se rizik da razvijete ozbiljne biomehaničke poremećaje kao što su spondilolisteza i diskus hernija. Posljedično se razvija pritisak na spinalne živce, a najpoznatiji oblik (u kontekstu visokih potpetica) je išijas. Očigledan lijek za bolove u leđima uzrokovane visokim potpeticama je prestati ih nositi, ali ako to nije opcija za vas zbog posla ili životnog stila, postoje načini da ublažite bol. Masaža nogu, gluteusa i donjeg dijela leđa opustit će napete mišiće. Dulji učinak imaju specifične vježbe mišićne relaksacije. One su, pogađate, također uključene u grupne vježbe koje provodim. Znam s kojim problemima nam ljudi dolaze pa su i vježbe tome prilagođene. Nošenje torbice uzrokuje asimetrično opterećenje kralježniceZa razliku od ruksaka, torbica uzrokuje asimetrično opterećenje, ali generalno ne predstavlja ozbiljan rizik.
Ako mi je išta blesavo, to je pretjerivanje na internetu. Svaka sitnica se predimenzionira i odjednom postaje glavni uzrok svih problema. Da, ako teglite tešku torbu po cijele dane imat ćete problema s kralježnicom. One deformacije kralježnice koje su imali poštari nekad, kad su nosili pune torbe mirovina. Danas ni oni više to ne rade. Mala ženska torbica je zanemarivo opterećenje i ne utječe na zdravlje vaše kralježnice. Za slučaj da nosite veliku tešku torbu, opisat ću što se događa u tom slučaju:
Rezultat može biti bol u donjem dijelu leđa, ali teška torba generalno uzrokuje više problema u gornjim segmentima kralježnice nego u lumbalnom dijelu. Za opuštanje kronično spastičnog mišića quadratus lumborum postoje specifične medicinske vježbe (provodim ih redovito u grupnim vježbama). Ali prvenstveno gledajte da uklonite uzrok problema - zamijenite tešku torbu lakšom i izmjenjujte rame na kojem nosite torbicu. Kako se liječe bolovi u leđima kod ženskih bolesti i stanjaLiječe se, logično, prema uzroku njihovog nastanka.
Nekad je suvišno ono “stisni zube i izdrži”. Inteligentnije je riješiti bolove u leđima nego ih trpjeti. Tim više što su rješenja krajnje jednostavna. Nisam za uzimanje lijekova kad nisu neophodni. Bol u leđima efikasnije se liječi ugodnim stvarima:
Medicinske vježbe bitno mijenjaju stvari na bolje, osobito u postmenopauzi. Ovo čak jamčim jer vodim vježbe 16 godina i nagledao sam se žena koje su tako počele normalno živjeti uz minimalno truda. Tijekom trudnoće možete na prenatalne vježbe, a nakon poroda na postnatalne. U ovom članku opisao sam uzroke bolova u donjem dijelu leđa, jajnicima, zdjelici, kukovima i nogama koji su karakteristični za žene. Postoje i nespecifični uzroci koji zahvaćaju oba spola i njih sam opisao u članku Bol u donjem dijelu leđa - kada brinuti, a kada ne (članak će uskoro biti objavljen).
Što se tiče liječenja, kako da za kraj dam pametan savjet, a da ne kažem očigledno? (manje nosite potpetice, ne sjedite s prekriženim nogama…) Pođite liječniku, odradite dijagnostiku, bitno je poznavati svoje tijelo i svoje stanje. I naravno, želite li kvalitetnim vježbama riješiti bolove u leđima, pridružite se u naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu ili online medicinske vježbe gdje god se nalazili.
Korišteni izvori: Effect of functional lumbar stabilization exercises on pain, disability, and kinesiophobia in women with menstrual low back pain: a preliminary trial (NCBI) Impact of pregnancy on back pain and body posture in women (NCBI) Low back pain in women before and after menopause (NCBI) Low back pain in healthy postmenopausal women and the effect of physical activity: A secondary analysis in a randomized trial (PLOS) The effects of sitting with the right leg crossed on the trunk length and pelvic torsion of healthy individuals (NCBI) The effect of high-heeled shoes on lumbar lordosis: a narrative review and discussion of the disconnect between Internet content and peer-reviewed literature (NCBI) |
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical