Rekreativa Medical
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
Search
Grupa muškaraca i žena različitih dobi kako na prostirci vježbaju medicinsku gimnastiku i dvije žene koje vježbaju na podu.

Pametna medicinska gimnastika

Pametna medicinska gimnastika je program grupnog vježbanja razvijen u Rekreativi Medical. U njemu, izvodeći nizove pametnih pokreta koji su povezani u metodičke obrasce, djelujemo na središnji živčani sustav (mozak). Ovime stvaramo trajne promjene i nove navike kretanja i držanja.
​
Točnije, ovo je neuromuskularna reedukacija i edukacija kroz usporene svjesno regulirane pokrete.

​Iz sata u sat unaprjeđujemo način na koji se krećemo i držimo. Naš središnji živčani sustav prepoznaje nove obrasce pokreta kao "naprednije" (bezbolne, svrsishodne, energetski učinkovitije, bolje organizirane i koordinirane) te ih integrira i trajno postaju dio nas. Rezultati su lakše kretanje, život bez kronične boli u mišićima, kvalitetniji san, slobodnije disanje i bolje kognitivne sposobnosti. ​

​Kako izgledaju satovi

Starija žena na prostirci u centru za vježbanje radi vježbu medicinske gimnastike.
U školi učimo slovo po slovo kako bismo sastavili riječi, a zatim i rečenice. Na satovima pametne medicinske gimnastike istim principom prolazimo kroz vlastite pokrete na način da ih svatko razumije i upozna. Na početku svakog sata radimo najjednostavnije elemente pokreta. Zatim elemente spajamo u jednostavne pokrete. Na kraju sata jednostavne pokrete povezujemo u složenije, koji potom postaju dio  naših svakodnevnih pokreta. Istraživanje vlastitog pokreta i pronalaženje onog optimalnog je okosnica naših satova vježbanja.

​Same vježbe neodoljivo podsjećaju na pokrete beba, jer u pravilu to i jesu. Čak se i način na koji radoznalo istražujemo varijacije pokreta može izjednačiti s dječjom znatiželjom. Sve što svjesno integriramo na satovima, nesvjesno postaje dio nas i ima svoju praktičnu primjenu u stvarnom životu. Dakle, satove čini diferencijacija i integracija pokreta. Satove završavamo vježbom koja uključuje sve elemente na kojima smo tokom sata radili, vježbom koja je sada razumljiva i može se raditi kod kuće.

90 različitih satova tijekom cijele godine

Grupa muškaraca i žena različitih dobi kako rade korektivne vježbe medicinske gimnastike.
Pametna medicinska gimnastika je cjelogodišnji program vježbanja koji se sastoji od 90 različitih satova. Svaki je drugačiji i zajedno tvore povezanu cjelinu. Međusobno se upotpunjuju, ali nisu međusobno ovisni jedan o drugom. Svaki ima svoj početak i kraj, tj. svaki sat je koncipiran kao tematska radionica. Takav način, između ostalog, omogućuje polaznicima da se uključe u program vježbanja u bilo kojem dijelu godine. U središtu pozornosti svakog sata vježbanja je funkcija jednog dijela tijela. Medicinskim vježbama ju postepeno razvijamo i tijekom sata povezujemo u pokret cijelo tijelo. 

Korektivne vježbe i korektivna gimnastika na inteligentniji način

Fizioterapeut Stjepan Dren Mlinarec pokazuje vježbu Pametne medicinske gimnastike.
Svi znamo koja nam je ruka dominantna, a znamo li koja je noga? Znamo li koje oko nam je dominantno, a koje uho? I jeste li ikada razmišljali o tome? Na satovima pametne medicinske gimnastike kroz inteligentne vježbe svatko dolazi do ovih spoznaja. Otkrivamo i kako prirodna organizacija tijela uzrokuje funkcionalne asimetrije. Zašto nam je zbog preferentnog oka i uha glava prirodno diskretno zarotirana u jednu stranu. I zašto nam je zbog preferentne noge zarotirana zdjelica.
S druge strane postoje i disfunkcionalne asimetrije koje su posljedica ozljeda, bolesti i navika. Postupno otkrivamo koliko je svatko od nas jedinstven te unikatno funkcionalno asimetričan. Postaviti ćete si pitanje imaju li uobičajene korektivne vježbe smisla? Ima li smisla korektivna gimnastika koja nudi univerzalni model “ispravnog”? Ili vam više odgovara korektivna gimnastika na inteligentniji način? Metoda koja nas uči osjetiti i razlikovati funkcionalne i disfunkcionalne asimetrije.

​Ovo su korektivne vježbe kojima selektivno djelujemo na disfunkcionalne asimetrije. Razvojem osjećaja dolazi do automatske promjene posture, na bitno lakši i potpuno individualizirani način. Vraćamo tijelo u ravnotežu i život bez kronične boli. ​

Sistematičan cjelogodišnji program vježbanja uključuje:


  • Medicinske vježbe za kralježnicu. Njima razvijamo osjećaj i naviku pokreta kralježnice kao jedinstvene cjeline. Spoznajemo koliko su svi segmenti kralježnice međusobno surađuju i međusobno se upotpunjuju. Koliko jedni druge rasterećuju, čime smanjujemo bol u mišićima leđa. 
  • Fizioterapeutske vježbe za kukove i zdjelicu kojima uspostavljamo ravnomjerno opterećenje kukova. Time usporavamo i odgađamo razvoj artroze kuka te smanjujemo bol u zglobovima. 
  • Proprioceptivne vježbe kojima razvijamo precizan osjećaj za sve dijelove tijela. Naglasak stavljamo na vježbe za propriocepciju stopala kojima razvijamo “spretnost” stopala. Time izravno smanjujemo rizik od spoticanja i padova koji u trećoj životnoj dobi nerijetko rezultiraju prijelomima. 
  • Tranzicije položaja tj. kako uz minimalna opterećenja prelaziti iz jednog položaja u drugi. Npr. iz ležećeg u sjedeći ili iz sjedećeg u stojeći. S obzirom da ove važne pokrete svakodnevno izvodimo, izrazito je važna učinkovitost tranzicijskih pokreta. Time smanjujemo opterećenja u kralježnici, zglobovima i mišićima. Tako posljedično smanjujemo kroničnu bol koja proizlazi iz neučinkovitosti pokreta. 
  • Sigurno spuštanje na pod i samostalno ustajanje s poda. To su neprocjenjive vještine koje nas u trećoj životnoj dobi čine potpuno neovisnima o tuđoj pomoći. 
  • Učenje rasteretnih položaja kroz osjet umjesto kroz teoriju. Jedino takav pristup znači i njihovo spontano i brzo usvajanje. Lakše, olakšavajuće, manje boli u mišićima i zglobovima. 
  • Fizioterapijske vježbe disanja. Integrirane su u sve satove tijekom godine. Disanju ne pristupamo kao zasebnom procesu, već ga povezujemo s pokretima tijela na logičan i lako razumljiv način. Time usvajamo naviku abdominalnog disanja (dijafragmalno disanje) koja se zadržava izvan satova vježbanja. To i jest krajnji cilj svih naših vježbi. Održavamo i kompletne tematske satove u kojima radimo najbolje fizioterapijske vježbe disanja iz kliničke prakse. 
  • Vježbe za opuštanje mišićne fascije tj. miofascijalno opuštanje. U njima ugodnim specifičnim pokretima rolanja tijela djelujemo na restrikcije fascije duž više miofascijalnih linija istovremeno. Fascijalne restrikcije ili ograničenja fascije su područja gdje je ona napeta i stegnuta. To uzrokuje disfunkciju onih organa koje određeni dio fascije podržava. Voditelj Pametne medicinske gimnastike je fizioterapeut i miofascijalni terapeut (MFR terapeut). 
  • Fizioterapeutske vježbe za psoas (iliopsoas). Njima ponovno uspostavljamo funkciju ovog važnog fleksora kuka, ali i njegovih sinergista i antagonista. Time postižemo veću pokretljivost kukova i smanjenje boli u donjem dijelu leđa. Iliopsoas je na specifičan način povezan s autonomnim živčanim sustavom kao izvršitelj “fight or flight” reakcija na stresne podražaje. Kao takav zahtijeva prilično pažnje i ciljane terapeutske vježbe za iliopsoas sindrom i srodne disfunkcije. 
  • Umirujuće specifične pokrete rolanja tijela čime aktiviramo parasimpatikus. Parasimpatička grana autonomnog živčanog sustava vraća tjelesne funkcije u ravnotežu nakon aktivnosti simpatikusa. Simpatička grana je aktivna sve dok su prisutni stresni faktori. Ravnoteža (homeostaza) podrazumijeva usporavanje ubrzanog rada srca, dublje i sporije abdominalno disanje umjesto ubrzanog i plitkog, snižavanje povišenog krvnog tlaka, snižavanje povišenog mišićnog tonusa i brojne druge tjelesne funkcije. 
  • Fizioterapijske vježbe za regulaciju povišenog mišićnog tonusa. Njima djelujemo na neurološku inhibiciju mišića na razini središnjeg živčanog sustava (mozak). Kronična bol u mišićima i napetost su usko povezane. Regulacijom mišićnog tonusa (snižavanjem povišene mišićne napetosti) otklanjamo dugotrajnu bol u mišićima. Osim toga, napeti mišići drže plohe zglobova u tijesnom kontaktu što ubrzava razvoj artroza. Snižavanjem napetosti mišića usporavamo ove degenerativne promjene na zglobovima te bol u zglobovima.
  • Medicinske vježbe za ramena kojima uspostavljamo stabilnost ramena i njihovu cjelovitu funkciju. Pametno osmišljenim vježbama razvijamo osjećaj i pronalazimo zaboravljene pokrete lopatica. Time znatno povećavamo pokretljivost ramena. 
  • Fizioterapijske vježbe za unaprjeđenje motoričke kontrole (način na koji motorički korteks kontrolira posturu, pokrete i sveukupno kretanje). Što je pokret učinkovitiji, manje je boli u mišićima i zglobovima. Ne samo tijekom pokreta, već i boli u mirovanju koja je također uzrokovana neučinkovitim kretanjem. Potpuno učinkovit pokret je bezbolan jer je motorička kontrola besprijekorna. Pri njemu mišići zaduženi za stabilizaciju i mišići zaduženi za pokretanje koordinirano izvršavaju svoje funkcije. 
  • Razvijanje usredotočenosti i ostalih kognitivnih sposobnosti je dragocjena komponenta Pametne medicinske gimnastike. Već sam način vođenja ovih grupnih vježbi (verbalni input) zadržava mentalnu prisutnost i fokusiranost na vlastiti pokret kroz svjesne pokrete. Dodatno se kapacitet živčanog sustava oslobađa postupnim opuštanjem kroničnih mišićnih i fascijalnih restrikcija u tijelu.
  • Unaprjeđenje kontakta tijela i površine u ležećim položajima. Osim što time dodatno smanjujemo mišićni tonus, osiguravamo dublji i kvalitetniji san te se budimo odmorni i bez boli u mišićima.  ​

Video: HRT reportaža o našem programu Pametna medicinska gimnastika


❞ Ne učimo polaznike da "svi mogu sve", već ih na siguran način vodimo da ostvare vlastiti potencijal i izlaz iz kronične boli.

Rezultati i iskustva polaznika

Pametna medicinska gimnastika je sustav vježbanja u kojem tijelo dolazi k sebi. Svakim odrađenim satom postižu se male, ali dugotrajne promjene. One se zbrajaju, pa nakon određenog vremena polaznici opisuju sljedeće vidljive i osjetne rezultate:

  • Povlačenje kronične boli u mišićima i zglobovima, osobito brzo nestaje bol u donjem dijelu leđa i bol u vratu
  • Veća stabilnost i pokretljivost svih zglobova i tijela u cjelini što znači bezbolno i lako kretanje
  • Potpune i bezbolne rotacije vratne kralježnice
  • Veća fleksibilnost i osjećaj lakoće u tijelu
  • Bolji kontakt tijela i površine u ležećim položajima što podrazumijeva kvalitetniji san i buđenje bez boli u mišićima
  • Veća kvaliteta života, lakše odrađivanje radnih obaveza i više užitka u slobodnim aktivnostima
  • Vraćanje izgubljenih sposobnosti (samostalno vezivanje cipela, sagibanje, i dr.)
  • Uspravnija postura i bolja simetrija tijela
  • Bolja povezanost s vlastitim tijelom

Posebnosti programa Pametna medicinska gimnastika

  • Verbalni input je tehnika vođenja pametnih vježbi pri kojoj voditelj ne demostrira vježbu već ju opisuje riječima. To potiče polaznike na prisutnost i vizualizaciju same vježbe prije izvođenja. Rezultat je produbljeni engram i bolja povezanost tijela i uma. Satovi tijekom godine su različiti: u određenima prevladava standardno pokazivanje vježbi, a u određenima verbalni input. 
  • Edukativna komponenta je dragocjen dio ovog koncepta. Tijekom vježbi učimo razumjeti što je postura te koji unutarnji i vanjski faktori na nju utječu. Jednom kad ih osvjestimo, možemo ih mijenjati i napredovati.
  • Individualizirani pristup. Grupe su male ili srednje veličine radi kvalitete rada. Voditelj asistira prilikom izvođenja vježbi. Vrijeme prije i poslije sata je otvoreno za konzultacije pa slobodno ponesite vašu medicinsku dokumentaciju.
  • Naš koncept individualne tranzicije napretka je napredniji u odnosu na uobičajene stupnjeve grupe (početni > srednji > napredni). To znači da svaki član napreduje svojim osobnim tempom neovisno o ostatku grupe. Tako ne postoji pritisak da ju treba pratiti. U praksi to znači da voditelj prvo pokazuje osnovne elemente vježbe, pa postupno vodi kroz dodatne elemente. Svatko radi na vlastitoj razini. Iako zvuči složeno, vježbe se lako prate.
  • Jednostavna primjena pametnih pokreta znači da ćete promijeniti čak i dosadašnji način sjedenja. Pasivno sjedenje koje uzrokuje atrofiju i destabilizaciju prijeći će u osvješteno i aktivno. Tako čuvamo kralježnicu od ponavljajućih višesatnih statičkih opterećenja. Osobito lumbalnu i vratnu kralježnicu, što je važno kod sjedećih radnih mjesta. 
  • Online video satovi za vježbanje kod kuće dostupni su svim članovima.​

Sigurnost na prvom mjestu

Mladi muškarac koji se rukama drži za bolna leđa.
Fizioterapijske vježbe su razvijene upravo za rješavanje cijelog niza zdravstvenih problema. Koristimo ih za širok spektar degenerativnih bolesti kao što su: sindromi kralježnice (Sy C, Sy CB, Sy TH, Sy L, Sy LS), bol u mišićima, trzajna ozljeda vrata (whiplash), glavobolje (osobito cervikogene tenzijske glavobolje), iradirajuća bol (trnci, žarenje), artritis, protruzije intervertebralnih diskova, hernije diskova (uz obavezne konzultacije s liječnikom), degenerativna bolest diska, disfunkcija temporomandibularnog zgloba (TMZ ili ATM), postoperativni oporavak (uz obavezne konzultacije s liječnikom), vrtoglavice, sindromi ramenog zgloba, iliopsoas sindrom, oporavak nakon ozljeda, išijas, uklještenje živca, piriformis sindrom, ankilozantni spondilitis (Bechterew), osteoartritis, reumatoidni artritis, osteoporoza, širok spektar bolesti kukova, bolesti sakroilijakalnih zglobova, širok spektar degenerativnih bolesti, restrikcije fascije, loša propriocepcija, loša koordinacija i otežano hodanje.

​Ranije uključivanje
u vježbanje podrazumijeva uspješnije rezultate. 

Za koga su prikladne ove vježbe i koja je prosječna dob polaznika

Odgovor je vrlo jednostavan. Prikladne su za ljude koji traže izlaz iz kronične boli. Ali i za one koji razmišljaju unaprijed, tj. nemaju problema te žele da tako i ostane. 

Polaznici su većinom ljudi u 30-im, 40-im i 50-im godinama, ali ne postoji gornja dobna granica. Ono što je zanimljivo i rijetko se viđa je to da unutar istih grupa vježbaju i studenti i umirovljenici. Vježbe su istovremeno jednostavne, a vrlo sigurne i učinkovite. Zbog raznolikosti satova, pružaju  zanimljiv rad na sebi kroz duže vrijeme . ​

Video: Pametna medicinska gimnastika za vježbanje kod kuće [ 20 min ]


❞ Naučite jedan od načina kako iz ležećeg položaja, kroz nekoliko tranzicija, ustati s poda.  

Stručno vodstvo fizioterapeuta

Vježbe vodi fizioterapeut i miofascijalni terapeut s dugogodišnjim iskustvom vođenja grupnih programa medicinskih vježbi. Rad uključuje i razmjenu znanja putem medija, periodičku demonstraciju medicinskih vježbi na HRT-u te putem više portala i tiskanih medija. Glavno obilježje njegovih satova je usmjeravanje na unutarnji osjet i osjećaj za tijelo. 
Vježbe su komplementarne s tretmanima kao što su Bowen, Miofascijalna relaksacija - MFR, Anatomy Trains, Osteopatija, Kraniosakralna terapija i dr.

Fizioterapeut Stjepan Dren Mlinarec
Voditelj
​Stjepan Dren Mlinarec, fizioterapeut
Intenzitet programa
nizak do umjeren
Populacija
sve dobne skupine
Trajanje sata
50 minuta

    ​Vidite li se u ovakvom obliku rada na sebi?
    ​Pošaljite nam upit, upisi su u tijeku. Provjerite RASPORED VJEŽBANJA.​

Pošaljite upit

 
♡
"Jako stručan pristup, divna atmosfera i, što je najbolje, osjećam da mi pametna medicinska gimnastika zaista pomaže."
​Zora Raboteg Šarić
♡
"Tek sam u početku vježbanja, ali sam jako zadovoljna. Stjepan kao trener je profesionalac u svom poslu."
​Luca Petrović
♡
"Vježbanje u Rekreativi Medical mi je otkriće ovoga ljeta i veselim se nastavku vježbanja u novoj sezoni. Svaka preporuka.” 
Boris Glumpak
♡
"Kada sam išla na ogledni sat, nisam niti sanjati mogla da ću se oduševiti vježbama koje izgledaju lake ali moćne. Nakon prvog sata znala sam da je to ono što meni i mojoj kralježnici treba. Vježbe su stručno osmišljene i kada vas kroz njih vodi Stjepan koji je prvenstveno topao čovjek, a o stručnosti se ne treba niti pričati, ali ja hoću. U svom životu sam puno vježbala, na puno mjesta i samo mogu konstatirati da je Stjepan jedan od najstručnijh i najstrpljiviji od svih. Od srca preporučam svima jer vježbati mogu svi i mladi i mi malo stariji. Dođite na ogledni sat i zaljubite se u pametno vježbanje kao ja!"
Marija Lakatoš
♡
"Medicinska gimnastika - promišljen pristup vježbama, korisno i raznovrsno"
Branka Krizmanić
♡
"Iznimno ugodno, zanimljivo i potpuno drukčije od svih ostalih oblika vježbanja koje sam dosad isprobala. Stjepan je stručan, strpljiv i s puno ljubavi i predanosti radi svoj posao. Za svaku preporuku!"
​Sanja Schneider
♡
"Nikad se nisam uspjela tako opustiti, preporučam svima da probaju neće požaliti" 
Gordana Horvat
♡
"Jako mi se sviđa pristup polaznicima, kao i koncept vježbi - nijedan sat nije identičan prethodnome. Preporuka za sve koji imaju problema s kralježnicom i držanjem, bilo zbog neke dijagnoze ili prirode posla.” 
Ana Golub
♡
"Izvrsno, odlično pripremljeno i prilagođeno za ljude koji su imali određene zdravstvene poteškoće. Nije preteško i uvijek su druge vježbe. Sve pet."
Marin Bilandžija
Rekreativa Medical logo.
Prijava na newsletter
Prijavom na newsletter pristajete na primanje obavijesti o našim aktivnostima. E-mail adresa koju ste unijeli bit će strogo korištena isključivo u navedene svrhe.
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb
IBAN:  HR0523400091110814360
​

Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5
E-mail: rekreativa.medical@gmail.com
​Tel: + 385 92 2095 770

Vaše mišljenje nam je bitno

Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
​Veliko hvala!

Copyright © 2020 Rekreativa Medical
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt