|
10 kratkih i jasnih činjenica o išijasu [lumboischialgia]Piše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.physioth., miofascijalni terapeut
Išijas (lat. lumboischialgia) je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge sve do stopala. Uzrok boli je iritacija korijena ishijadičnog živca (lat. nervus ischiadicus), najvećeg živca u ljudskom tijelu. Pritisak na korijene živca u 90% slučajeva stvaraju degenerativne promjene u donjem dijelu kralježnice. U upotrebi su još i nazivi lumboišijalgija, išijalgija i ishialgija (od lat. ischialgia) i svi se odnose na bol koju nazivamo išijas. Ischialgia znači bol u ishijadičnom živcu, a lumboischialgia bol u lumbalnoj kralježnici i ishijadičnom živcu. Liječenje išijasa u akutnoj fazi uključuje simptomatsku terapiju kojom ublažavate bol. U subakutnoj i kroničnoj fazi liječenje podrazumijeva medicinske vježbe za išijas kojima rješavate njegove uzroke. Dijagnozu specijalističkim pregledom postavlja liječnik, a kroz vježbe vas vodi fizioterapeut. 1. Išijas je bol ishijadičnog živca koja zahvaća donji dio leđa, nogu i stopalo
2. Glavni simptom išijasa je snažna probadajuća bol u leđima, nozi i stopalu
Išijas spada u najintenzivnije tjelesne boli koje možete iskusiti
3. Akutna faza išijasa (intenzivna bol) traje između 3 i 6 tjedanaNakon nje najčešće prelazi u subakutnu fazu pa u kronični išijas. Bol se postupno smanjuje, a u potpunosti može proći spontano nakon nekoliko godina.
U akutnoj fazi išijalgije primjenjuje se simptomatska terapija i metode samopomoći koje olakšavaju bol. Kronični išijas se liječi aktivnim pristupom koji uključuje medicinske vježbe jer tako prolazi znatno ranije. 4. Glavni uzrok išijasa je pritisak na korijene ishijadičnog živcaTaj pritisak je u više od 90% slučajeva uzrokovan degenerativnim promjenama u donjem dijelu kralježnice, a najčešća je diskus hernija. Prema težini postoje: diskus hernija prvog stupnja (protruzija, bulging diska), hernija diska drugog stupnja (prolaps), hernija diska trećeg stupnja (ekstruzija) i hernija diska četvrtog stupnja (sekvestracija). To su još i okoštavanjem uzrokovana stenoza spinalnog kanala (u kojem je leđna moždina), suženje neuralnog foramena (uski prolaz za spinalne živce) i spondilolisteza (klizanje gornjeg kralješka u odnosu na donji).
5. Specijalistički pregled i dijagnostika se preporučuju za otkrivanje uzroka
Ne trebate se bojati niti ustručavati. Imati jasnu sliku uzroka i stanja je uvijek bolje za vas. Vjerojatnost operativnog zahvata kod išijasa je zanemariva. No ako doista postoji potreba, operacijom možete spriječiti invaliditet.
6. Nije svaka bol u leđima i nozi lumboišijalgija, a postoji i tzv. “lažni išijas”U svega 8 do 10% slučajeva s ovim simptomima uzrok je išijas. Bol u preosjetljivim mišićima donjeg dijela leđa i bol u zglobovima se također mogu širiti duž noge do stopala. Uzroci su brojni.
Kada uzrok pritiska na ishijadični živac nisu degenerativne promjene već spazam mišića piriformisa, govorimo o tzv. “lažnom išijasu” koji se zove piriformis sindrom. Za razliku od “pravog” išijasa koji traži vrijeme i strpljenje, piriformis sindrom se rješava jednostavnim vježbama koje opuštaju spazam tj. kronično napeti m. piriformis. Ovdje možete pročitati koji su ostali uzroci bolova u donjem dijelu leđa. 7. Išijas se može pojaviti u svakoj dobi, a najčešće se javlja između 40. i 60. godine životaU muškaraca se javlja tri puta češće nego u žena, ali se kod žena javlja u određenim stanjima. Npr. bolovi u leđima u trudnoći mogu biti upravo išijas u trudnoći.
Čimbenici koji povećavaju rizik su prekomjerna tjelesna težina, višesatna statička opterećenja (sjedenje u autu ili na poslu), nedovoljno kretanja i nedovoljna varijabilnost pokreta, te ostali uzroci koji smanjuju opskrbu diskova između kralježaka hranjivim tvarima. 8. Uspješno liječenje išijasa uključuje medicinske vježbe, smanjenje boli postiže se toplim oblozima i masažomSimptomatsko liječenje je prvo za kojim se poseže jer olakšava bol i primjenjivo je u akutnoj fazi išijasa. Važan je dio terapije jer omogućuje lakši život s išijasom, ali trebate biti svjesni da simptomatska terapija ostavlja problem neriješen. Niže ću opisati kako točno koristiti tople obloge za išijas i koja masaža smanjuje bol kod išijasa.
Uzročno liječenje su medicinske vježbe kojima smanjujete pritisak na išijadični živac. Ne postoje jedinstvene vježbe za sve osobe s išijasom. Određuju se prema uzroku pritiska i stanju kralježnice. Kod osoba srednje životne dobi (očuvana visina intervertebralnih zglobova viša od 75%) dobri rezultati postižu se ekstenzornim vježbama. To su npr. McKenzie vježbe. Kod osoba s uznapredovalim degenerativnim promjenama kalježnice rezultate ćete postići složenijim kliničkim konceptima kao npr. DNS vježbe. Treća, dugoročno najvažnija komponenta, je izgradnja novih navika kretanja i držanja. Uspješno liječenje išijasa podrazumijeva i sprječavanje njegovog budućeg ponavljanja. To postižete rasteretnim fizioterapijskim vježbama kojima pronalazite vlastiti bezbolan način držanja i kretanja. Osim što ćete opet moći sjediti u automobilu i na poslu, ovo je ujedno i najsigurniji i najučinkovitiji izlaz iz lumboišijalgije te prevencija od ponavljanja. 9. Vježbe za išijas djeluju na uzrok - smanjuju pritisak na ishijadični živac i stabiliziraju kralježnicuFizioterapijske vježbe za išijas imaju 3 cilja do kojih sistematično dolazite:
Medicinske vježbe su znatno više od primjene samo jedne terapijske metode. Fizioterapeut, ovisno o razini znanja i kliničkog iskustva, najčešće primjenjuje više metoda u svojem radu. S vježbama se kreće u subakutnoj fazi išijasa tj. 3-6 tjedana od pojave intenzivnih simptoma. Moram napomenuti i važnu stvar za odabir vježbi kod išijasa. Iako je logična, u praksi sam naišao na ljude koji su neobičnim izborom pogoršali svoje zdravstveno stanje. Teretana i fitnes nisu terapijske vježbe. Mogu imati važnu ulogu u prevenciji i očuvanju općeg zdravlja, no to su sportske vježbe kojima se ne liječe zdravstveni problemi. Video: Medicinske vježbe kojima smanjujete bol kod išijasa
10. Kako ublažiti bolove išijasa: izbjegavajte ležanje na trbuhu, stavljajte tople obloge za išijas i pođite na duboko-tkivnu masažu
Ležanje na mekanom madracu ili kauču u koji “propadate” nikako ne preporučujem.
Toplo ili hladno kod išijasa?
Topli oblozi za išijas će vam pomoći. Hladnoća pogoršava bolne simptome kod išijasa, a toplina ih smanjuje. Zato što toplina opušta mišićnu napetost (povišen tonus), a hladnoća ju podiže. Podsjetimo se, spazam mišića nije primarni uzrok boli kod išijasa (kod piriformis sindroma jest), no napetost određenih mišića zdjelice doprinosi pritisku na ishijadični živac.
Malo starije rješenje je termofor koji se puni toplom vodom. Ako ste skloni improvizaciji, poslužiti mogu i obični termo ulošci za prijenosni hladnjak koje ćete prethodno zagrijati.
Za koje god obloge za išijas se odlučili, ne stavljajte ih nikad u direktni kontakt s kožom već ih zamotajte u krpu. Obična kuhinjska krpa je više nego dovoljna. Oblog se stavlja na dio tijela gdje se nalazi korijen ishijadičnog živca. Koristite veći oblog (ili dva) i prekrijte područje donjeg dijela leđa i gluteus na zahvaćenoj strani. S prekrivanjem veće površine ne možete pogriješiti, s prekrivanjem premale površine učinak može biti nepotpun. Budite strpljivi jer ishijadični živac je smješten duboko ispod gluteusa.
Učinak klasične medicinske masaže temelji se na opuštanju mišića (nije jednak kao kod duboko-tkivne masaže) i stimulaciji oslobađanja endorfina. Endorfini su neurotransmiteri (prenose živčane podražaje) koji nastaju u hipotalamusu. Po kemijskoj strukturi su slični alkaloidnim opijatima, pa im je i učinak na bol takav. Osim medicinskom masažom besplatno možete stimulirati njihovo oslobađanje vježbanjem.
Miofascijalna relaksacija u liječenju išijasa također daje izvrsne rezultate. Tehnički ovo nije masaža, već zasebna terapijska metoda. Učinak se zasniva na oslobađanju miofascijalnih restrikcija, lokalnih ograničenja na vezivnim ovojnicama mišića. S obzirom na to da miofascijalni sindromi mogu biti i dio uzroka strukturalnih problema kralježnice, miofascijalna relaksacija je istovremeno i simptomatska i uzročna terapija. U liječenju išijasa koristi se u kombinaciji s medicinskim vježbama čime se upotpunjuju učinci. Hot stone masaža kod išijasa pomaže iz praktičnog razloga. Topli kamen zagrijava mišiće i time smanjuje njihovu napetost. Najmanje je bitan kamen, bitna je toplina. Umjesto kamena, prije duboko-tkivne ili klasične medicinske masaže možete staviti tople obloge radi postizanja ovog učinka. I ovdje ću kao i kod vježbi jasno postaviti granice između medicinskog liječenja i nemedicinskih pristupa koji sličnim nazivima zbunjuju ljude. Kozmetička masaža nije terapijski tretman i ne koristi se u liječenju zdravstvenih stanja. Sve navedeno je simptomatska terapija koja ima smisla u akutnoj fazi kada je kretanje zbog intenzivne boli ograničeno. Simptomatska terapija, kao što joj samo ime kaže, ne rješava uzrok problema. Stoga čim prođe najintenzivnija bol (akutna faza) prijeđite na uzročno rješavanje problema koje uključuje sigurne medicinske vježbe.
Ponovimo najvažnije. Išijas je probadajuća bol visokog intenziteta koja zahvaća donji dio leđa, nogu i stopalo. Uzrokovana je degenerativnim bolestima kralježnice. Prvi korak je odlazak specijalistu fizijatru, a samo u slučaju krajnjeg zanemarivanja možete završiti kod neurokirurga. Liječenje lumboišijalgije uključuje simptomatsku terapiju i liječenje uzroka. Simptomatska terapija su topli oblozi i medicinska masaža. Liječenje uzroka išijasa prema kliničkim smjernicama su medicinske vježbe. Ublažite bolove išijasa kroz naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu ili kroz online medicinske vježbe gdje god se nalazili. Korišteni izvori: Physiotherapy management of sciatica (Journal of Physiotherapy) Diagnosis and treatment of sciatica (NCBI) Sciatica (Physiopedia) |
|
|
Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
|
|
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb IBAN: HR0523400091110814360 Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5 E-mail: [email protected] Tel: + 385 92 2095 770 |
Vaše mišljenje nam je bitno
Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
Veliko hvala!
Veliko hvala!
Copyright © 2020 Rekreativa Medical