Rekreativa Medical
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt
Search
liječnik pokazuje model kralježnice na kojem se vide njeni dijelovi

Kralježnica - zdrava, bolesti i ozljede

Piše: Stjepan Dren Mlinarec, bacc.physioth., MFR terapeut

Neugodni simptomi kao što su zakočenost u vratu, bol u leđima, trnci u rukama ili nogama potaknu nas na preglede i dijagnostičke pretrage bolne kralježnice. Nalazi nisu uvijek razumljivi prosječnoj osobi i potrebno ih je pojasniti jednostavnim riječima. 

Stoga pišem ovaj vodič kroz anatomiju i funkciju kralježnice. 

Jednostavnim riječima ću opisati dijelove kralježnice i njihovu ulogu. 

Kako razlikovati normalne krivine kralježnice i deformitete. Kako se kralješci povezuju i čine kralježnicu, kako je leđna moždina smještena unutar nje, kako spinalni živci prolaze kroz uske neuralne foramene i što se događa kad se dogodi uklještenje živca. 

Uz njih ću opisati i najčešće bolesti i ozljede kralježnice. 

Osnovna anatomija kralježnice

Kralježnica se sastoji od ukupno 33 do 34 kosti koje zovemo kralješci i podijeljena je u 5 dijelova: vratna kralježnica, prsna kralježnica, lumbalna, sakralna i trtica. Kralješci su naslagani jedan na drugi i zajedno tvore kralježnični stup (lat. columna vertebralis = kralježnica, kralježnični stup, kičmeni stup).

Često ćete u vašoj medicinskoj dokumentaciji naići na pridjev “spinalni” što je samo latinski naziv za “kralježnični” (lat. spina = kralježnica).
​
grafički prikaz kralježnice i njenih dijelova

Kralješci u sakrumu i trtici su srasli pa preostaju 24 pokretna kralješka. 7 u vratnoj kralježnici, 12 u prsnoj i 5 u lumbalnoj. 

Između svakog gornjeg i donjeg kralješka nalazi se mekani jastuk nalik gelu koji se naziva intervertebralni disk koji pomaže apsorbirati pritisak. 

Svaki kralježak je povezan s drugim kralješcima preko ligamenata. Ligamenti su čvrste vezivne trake koje povezuju kosti s kostima (tetive povezuju mišiće s kostima). 

Kralježnični stup također ima prave zglobove (kao što je npr. zglob koljena ili lakta ili bilo kojeg drugog zgloba) koji se nazivaju fasetnim zglobovima. Fasetni zglobovi povezuju kralješke zajedno i daju im fleksibilnost da se pomiču jedan naspram drugoga.

Mišići uz kralježnicu nazivaju se paravertebralna muskulatura (PVM).  Naziva se i paraspinalna muskulatura. Dijelu ovih mišića primarna je uloga stabilizacija kralježnice, dok su ostali mišići zaduženi za njeno pokretanje. 

Tri temeljna pokreta kralježnice su: 
  • fleksija/ekstenzija (savijanje/ispružanje)
  • rotacija
  • laterofleksija (savijanje u stranu)

Svaki kralježak ima rupu u sredini, tako da kada se naslažu jedan na drugi, kralješci formiraju šuplju cijev koja drži i štiti cijelu leđnu moždinu i njezine korijene živaca. 

Leđna moždina je veliki splet živčanog tkiva koji prenosi poruke od vašeg mozga do cijelog tijela i od tijela prema mozgu. 

Iz leđne moždine izlaze živci koji dalje prenose signale po cijelom tijelu. Leđna moždina se grana na trideset i jedan par spinalnih živaca. 

Korijeni spinalnih živaca izlaze iz kralježnice s obje strane kroz prostore između svakog gornjeg i donjeg kralješka. Ti otvori se nazivaju neuralni forameni.

Normalna kralježnica ima krivulju poput slova "S" gledajući je sa strane. To omogućuje ravnomjernu raspodjelu težine. "S" krivulja pomaže zdravoj kralježnici da izdrži sve vrste opterećenja. 

Iako donji dio vaše kralježnice drži većinu težine tijela, svaki se segment oslanja na snagu ostalih kako bi ispravno funkcionirao. Dakle cijela kralježnica je jedinstvena funkcionalna cjelina. 
​
I tako joj pristupamo kada radimo medicinske vježbe.

Prirodne krivine kralježnice su lordoza i kifoza

grafički prikaz prirodnih zakrivljenosti kralježnice: vratna lordoza, torakalna kifoza i lumbalna lordoza
Kralježnica ima 4 prirodne krivulje, 2 lordoze i 2 kifoze. Kifoza je zakrivljenost kralježnice prema straga, a lordoza je zakrivljenost prema naprijed. 

​Prirodna zakrivljenost vratne kralježnice naziva se lordoza, prsne kralježnice kifoza, lumbalne kralježnice lordoza, a krivulja sakralne kralježnice je kifoza.

​Gledano iz profila, zdrava kralježnica podsjeća na slovo “S”.

​
Fiziološka (normalna) kifoza i lordoza su blage krivulje kralježnice. Kad su prevelike ili premale, govorimo o abnormalnim krivinama. 
U praksi zbunjuje korištenje istih termina za normalne i prekomjerne krivulje kralježnice. Tako ćete vrlo često čuti ili pročitati termin “lordoza” u kontekstu prevelike zakrivljenosti vratne i lumbalne kralježnice, a “kifoza” u kontekstu deformacije tj. prevelike krivine prsne kralježnice. 

Ispravni nazivi za deformacije vratne i lumbalne kralježnice su:
  • Hiperlordoza = povećana prirodna lordoza
  • Hipolordoza = smanjena prirodna lordoza
  • Alordoza = izravnanje fiziološke lordoze

Prekomjernu kifozu je ispravno opisati veličinom promjene. Npr. “blago povećana torakalna kifoza”. ​
usporedba 3 deformacije kralježnice: skolioza, kifoza i lordoza
Gledano iz profila dakle, zdrava kralježnica nije ravna, već podsjeća na slovo “S”. 

Ali gledano straga, zdrava kralježnica je ravna. 

Kada nije, govorimo o skoliozi. Skolioza je iskrivljenje kralježnice u stranu koje često prati i rotacija.

​
Pogledajte sada sastavne dijelove kralježnice   ⬇⬇⬇

Kralješci su pojedinačne kosti kralježnice

Kralješci su građevni elementi kralježnice koji štite i podupiru leđnu moždinu. Nose većinu težine koja opterećuje vašu kralježnicu, a njihovi otvori zajedno čine zaštitni kanal unutar kojeg je leđna moždina. Ukupno imate 33 do 34 kralješka, od čega su 24 pokretna. 
Osnovni dijelovi svakog kralješka su: 
  1. Trup kralješka kojeg čini velika okrugla kost. Glavna uloga mu je da podnosi opterećenje. 
  2. Gornji zglobni nastavak za fasetni zglob. 
  3. Donji zglobni nastavak za fasetni zglob. 
  4. Trnasti nastavak. Možete ga osjetiti ako prođete rukom niz nečija leđa.
  5. Otvor kralješka. Kralješci su naslagani jedan na drugi i ovi otvori zajedno čine spinalni kanal kroz koji prolazi leđna moždina. 
  6. Poprečni nastavci. Svaki kralježak ih ima po dva. Na njih se vežu leđni mišići. 
grafički prikaz kralješka i njegovih dijelova: trup, otvor, zglobni nastavci, poprečni i trnasti nastavci

Intervertebralni disk amortizira opterećenje

Intervertebralni diskovi su okrugli plosnati "jastuci" koji djeluju kao amortizeri između kralježaka u kralježnici. Između svakog gornjeg i donjeg kralješka nalazi se po jedan disk. Svaki disk ima čvrst vanjski prsten vlakana koji se naziva annulus fibrosus i mekano središte nalik želatini koje se naziva nucleus pulposus.
presjek intervertebralnog diska na kojem se vide vanjski prsten i jezgra diska
Prsten osigurava da središte diska i ostane u sredini. Prsten je vanjski sloj diska i najjače područje diska. Po strukturi je jak ligament koji spaja svaki gornji kralježak s donjim.

Mekana jezgra diska služi kao glavni amortizer. Jezgra se sastoji od tkiva koje ima visok udio vode. Sadržaj vode pomaže da se disk ponaša poput amortizera - nešto poput madraca za vodeni krevet.
👉 Najčešća bolest intervertebralnog diska je diskus hernija.
👉 Reducirana širina iv prostora prirodno dolazi kako starite (diskovi s godinama gube udio vode i stanjuju se). Može se dogoditi i kao posljedica ekstruzije diska (opis je na gornjem linku - diskus hernija). ​

Fasetni zglobovi su zglobovi između svakog gornjeg i donjeg kralješka

Fasetni zglobovi su parovi malih zglobova između kralježaka u stražnjem dijelu kralježnice.

​Spadaju u sinovijalne zglobove pa im je površina je prekrivena hrskavicom, zglob je okružen čahurom i ispunjen je malom količinom sinovijalne tekućine. Sinovijalna tekućina djeluje kao lubrikant za smanjenje trenja.


Zdravi fasetni zglobovi podupiru kralježnicu, a istovremeno dopuštaju širok raspon pokreta rotacije i savijanja. 
grafički prikaz dijela kralježnice na kojem se vide fasetni zglobovi
👉 Ovi zglobovi mogu postati upaljeni i bolni zbog raznih stanja, kao što su osteoartritis, artroza fasetnih zglobova, degenerirani diskovi, spinalna stenoza ili zbog traume kao što je prometna nesreća.

Leđna moždina je “glavni kabel” koji povezuje mozak i tijelo

grafički prikaz kralježnice na kojem se vidi leđna moždina
Leđna moždina je snop milijuna živčanih vlakana koja prolaze kroz vaš spinalni kanal.

Proteže se od mozga do područja između kraja prvog lumbalnog kralješka i vrha drugog lumbalnog kralješka.

Na drugom lumbalnom kralješku leđna se moždina dijeli na nekoliko različitih skupina vlakana koja tvore živce koji idu do donje polovice tijela.

​Na maloj udaljenosti, živci zapravo putuju kroz spinalni kanal prije nego što izađu iz neuralnog foramena. Ova zbirka živaca naziva se
cauda equina (na latinskom “konjski rep”).
👉 Ozljede leđne moždine - nema pokreta i osjeta ispod razine oštećenja.

Neuralni foramen je uski prolaz za široki živac

Neuralni foramen je otvor između svaka dva kralješka gdje korijeni spinalnih živaca izlaze iz kralježnice. Korjenovi živaca prolaze kroz uske foramene kako bi došli do ostatka vašeg tijela. Postoje dva neuralna otvora između svakog para kralježaka - po jedan sa svake strane (lijevo i desno). Bez foramena, živčani signali ne bi mogli putovati do i od mozga do ostatka vašeg tijela. Bez živčanih signala vaše tijelo ne bi moglo funkcionirati.

👉 Suženje neuralnog foramena (foraminalna stenoza) uzrokuje direktni pritisak na spinalni živac i simptome kao što su bol i trnjenje u dermatomu uklještenog živca. 

Spinalni živci izlaze direktno iz leđne moždine, zato se i zovu “spinalni”

Spinalni živci su snopovi živčanih vlakana koji izlaze iz leđne moždine. Uloga spinalnih živaca je da vode podražaje od mozga prema mišićima (motorička vlakna) te da vode podražaje od tijela prema mozgu (osjetna ili senzorna vlakna). Sadrže i vlakna autonomnog živčanog sustava. 

Spinalni živci opskrbljuju sva područja tijela osim glave i dijela vrata (to rade kranijalni živci)
prikaz kako spinalni živci izlaze iz leđne moždine prema tijelu
Ukupno postoji 31 par spinalnih živaca regionalno grupiranih po regijama kralježnice. Točnije, postoji osam pari cervikalnih (vratnih) živaca (C1-C8), dvanaest pari torakalnih (prsnih) živaca (T1-T12), pet pari lumbalnih živaca (L1-L5), 5 sakralnih (S1-S5) i jedan par kokcigealnih živaca.

Živci u svakom dijelu leđne moždine povezani su s određenim dijelovima vašeg tijela. Živci vratne kralježnice idu do gornjeg dijela prsa i ruku. Živci u vašoj torakalnoj kralježnici idu do vaših prsa i trbuha. Živci lumbalne kralježnice tada dopiru do vaših nogu, crijeva i mjehura. 

Spinalni živci koordiniraju i kontroliraju sve organe i dijelove tijela i omogućuju vam da kontrolirate svoje mišiće.

Živci također prenose električne signale natrag u mozak koji vam omogućuju da primate osjete. Ako je vaše tijelo na neki način povrijeđeno, vaši živci signaliziraju mozgu da ste povrijeđeni. Oštećenje samih živaca može uzrokovati bol, trnce ili utrnulost u području kojim živac putuje.

Na mjestu gdje izlaze iz kralježnice (neuralni foramen) su najdeblji, a dalje se račvaju. 

👉 Pritisak na korijen spinalnog živca (uklještenje živca) i njegovo oštećenje naziva se radikulopatija. 

Mišići uz kralježnicu nazivaju se paravertebralna muskulatura (PVM)

anatomski prikaz mišića uz kralježnicu
Drugi naziv za njih je paraspinalna muskulatura. 

Paravertebralni mišići nalaze se uz kralježnicu. Dvije glavne uloge su im stabilizacija i pokretanje kralježnice.

​Postoji mnogo malih mišića u leđima. Svaki kontrolira dio ukupnog kretanja, a njihovom suradnjom postižete tri glavna pokreta kralježnice: savijanje naprijed-straga, rotacije i savijanje u stranu (lijevo i desno). 
​
Kada doživite spazam (grč) mišića, to je zato što se vaš mišić steže i ne želi se opustiti. Ti se grčevi obično javljaju kao refleks - što znači da ne možete više kontrolirati kontrakciju tih mišića. Kada je bilo koji dio kralježnice ozlijeđen, uključujući: disk, ligamente, kosti ili mišiće, mišići automatski padaju u spazam kako bi se smanjilo kretanje oko tog područja. Ovaj zaštitni mehanizam je dizajniran za zaštitu ozlijeđenog područja.

Kronično napeti mišići podrazumijevaju i kroničnu bol u leđima. 
​
Bol u leđima se stoga liječi specifičnim medicinskim vježbama.

Mobilni segment kralježnice

Mobilni segment kralježnice sastoji se od dva kralješka spojena ligamentima, s mekim diskom između njih. Fasetni zglobovi pristaju između dvaju kralješaka, omogućujući kretanje, a neuralni otvor između kralježaka omogućuje prostor korijenima živaca da slobodno putuju od leđne moždine do tijela.

Segment kralježnice omogućuje nam da se usredotočimo na dijelove kralježnice koji se ponavljaju kako bismo bolje razumjeli što može poći po zlu s različitim dijelovima kralježnice. Ponekad problemi u kralježnici zahvaćaju samo jedan segment kralježnice, dok ponekad problemi zahvaćaju više segmenata.

Svaki segment kralježnice je poput dobro podešenog dijela stroja. Svi dijelovi trebaju raditi zajedno kako bi omogućili nošenje težine, kretanje i potporu. Kada svi dijelovi ispravno funkcioniraju, svi segmenti kralježnice spajaju se u izuzetno snažnu strukturu koja se naziva kralježnični stup. Kada se jedan segment pogorša do točke nestabilnosti, to može dovesti do problema na tom segmentu uzrokujući bol i druge poteškoće.
prikaz mobilnog segmenta kralježnice na kojem se vide fasetni zglobovi
Oznake kralježaka na vašoj medicinskoj dokumentaciji označavaju upravo mobilne segmente kralježnice. Npr. C5/C6 ili L5/S1. 


Sad znate sastavne dijelove kralježnice, pogledajte još njene temeljne cjeline   ⬇⬇⬇

3 glavna pokretna dijela kralježnice su lumbalna, torakalna i vratna

Lumbalna kralježnica (slabinska kralježnica)
Najniži dio pokretljivog dijela kralježnice naziva se lumbalna kralježnica. Ovo područje ima pet slabinskih kralježaka. Oblik lumbalne kralježnice ima ono što se naziva lordotičnom krivuljom. Ako kralježnica ima oblik slova "S", lumbalna regija bi bila dno slova "S". Kralješci u lumbalnom dijelu kralježnice najveći su od cijele kralježnice, pa je lumbalni spinalni kanal veći nego u vratnom ili prsnom dijelu kralježnice. Zbog svoje veličine lumbalna kralježnica ima više prostora za kretanje živaca.

Bol u donjem dijelu leđa vrlo je česta tegoba iz jednostavnog razloga. Budući da je lumbalna kralježnica povezana s vašom zdjelicom, ovdje se odvija najveći dio vaše težine i pokreta tijela. Tipično, to je mjesto gdje ljudi imaju tendenciju previše pritiska, kao što je: podizanje teške kutije, rotacije kako bi pomaknuli težak teret ili nošenje teškog predmeta. Takve ozljede koje se ponavljaju mogu dovesti do oštećenja dijelova lumbalne kralježnice.

👉 Medicinske vježbe za bol u donjem dijelu leđa.

Torakalna kralježnica
Torakalnu kralježnicu čini srednjih 12 kralježaka kralježnice. Ovi se kralješci spajaju s vašim rebrima i čine dio stražnjeg zida prsnog koša (područje prsnog koša između vrata i dijafragme). Ovaj dio kralježnice ima vrlo uske, tanke intervertebralne diskove, tako da je dopušteno mnogo manje kretanja između kralježaka nego u lumbalnom ili vratnom dijelu kralježnice. Također ima manje prostora u spinalnom kanalu za živce. Krivulja torakalne kralježnice naziva se kifoza.
​

Vratna kralježnica
Vratnu kralježnicu čini prvih sedam kralježaka u kralježnici. Počinje odmah ispod lubanje i završava neposredno iznad torakalne kralježnice. Vratna kralježnica ima lordotičnu krivulju, baš kao i lumbalna kralježnica. Vratna kralježnica mnogo je pokretljivija od lumbalne i torakalne - razmislite o svim smjerovima i kutovima pod kojima možete okrenuti vrat.

Za razliku od ostatka kralježnice, u svakom kralješku vratne kralježnice postoje posebni otvori za arterije (krvne žile koje odvode krv od srca). Arterije koje prolaze kroz te otvore dovode krv u mozak.

Prva dva kralješka u vratnoj kralježnici, atlas i axis, razlikuju se od ostalih kralježaka jer su dizajnirani posebno za rotaciju. Ova dva kralješka omogućuju vašem vratu da se okreće u mnogo smjerova.

anatomski prikaz tri glavna dijela kralježnice: vratna, torakalna i lumbalna
Zbog činjenice da vratni kralješci kao najmanji moraju podnijeti težinu glave, velikog opsega pokreta, te statičkih opterećenja koja svakodnevno trpi, vratna kralježnica podložna je ozljedama. Izrazito je važno vježbama čuvati zdravlje vratne kralježnice. 

👉 Za bol u vratnoj kralježnici pogledajte: medicinske vježbe za vratnu kralježnicu

​
Sakralna kralježnica (sakrum ili krstača)
Ispod lumbalne kralježnice nalazi se sakrum. Sakrum je zapravo skupina specijaliziranih kralježaka koji spajaju kralježnicu sa zdjelicom. Tijekom razvoja (onih devet mjeseci prije rođenja), ovi kralješci srastu zajedno stvarajući jednu veliku "specijaliziranu" kralježničnu kost koja čini bazu vaše kralježnice i središte vaše zdjelice. Živci koji napuštaju kralježnicu u sakralnoj regiji kontroliraju rad crijeva i mokraćnog mjehura i daju osjet u području međunožja.

Trtična kost (trtica)
Trtica je polusavitljiva kost na najdonjem dijelu kralježnice koju čine srasli trtični kralješci. Sastoji se od 3 do 5 nanizanih trtičnih kralježaka koji su praktički spojeni. U mlađih osoba trtica je pomična u odnosu na sakrum, dok u starijih može srasti s njom. 

👉 Iako naizgled nevažan dio kralježnice, upaljena i bolna trtica je vrlo neugodno stanje. Uzroci boli u trtici su nekad očigledni - sjedenje, a manje očigledni uzrok su davno zaboravljene ozljede. Padovi na trticu desetljećima kasnije mogu uzrokovati bolne simptome. 
Potrudio sam se jednostavnim riječima i ilustracijama prenijeti osnove anatomije zdrave kralježnice. Tako ćete lakše razumjeti uzroke boli u leđima, trnce zbog uklještenja spinalnih živaca, te skoliozu, kifozu i lordozu. 

Dobra vijest je da se bolna kralježnica može na vrijeme učinkovito liječiti. Bez lijekova i operacija. Adekvatnim medicinskim vježbama koje su naša specijalnost. 

Imate li pitanja, slobodno me kontaktirajte.


Smanjite bol u leđima kroz naše grupne medicinske vježbe u Zagrebu i online medicinske vježbe gdje god se nalazili. ​
Smatrate li da je ovaj tekst poučan i koristan, podijelite ga. Hvala.
Korišteni izvori:
Anatomy, Back, Vertebral Column (NCBI)
Spinal Nerves (Physiopedia)
Materials for the Spine: Anatomy, Problems, and Solutions (NCBI)

 
Mlada žena sjedi ispred laptopa i radi vježbe za kralježnicu.
E-KUTAK
​Za više tema iz našeg područja rada vratite se na Edukativni kutak
Grupa ljudi različitih dobi leži na podu i radi medicinske vježbe. 
PROGRAMI VJEŽBANJA
​Započnite rad na sebi i uključite se u naše programe vježbanja. Pogledajte raspored.
Rekreativa Medical logo.
Prijava na newsletter
Prijavom na newsletter pristajete na primanje obavijesti o našim aktivnostima. E-mail adresa koju ste unijeli bit će strogo korištena isključivo u navedene svrhe.
Rekreativa Medical
centar za unaprjeđenje zdravlja Zagreb
IBAN:  HR0523400091110814360
​

Zagreb: Bosutska 9 | Račićeva 5
E-mail: rekreativa.medical@gmail.com
​Tel: + 385 92 2095 770

Vaše mišljenje nam je bitno

Klikom na Facebook Reviews ili Google Reviews možete ocijeniti koliko ste zadovoljni našim radom.
​Veliko hvala!

Copyright © 2020 Rekreativa Medical
Proudly powered by Weebly
  • Naslovna
  • Vježbanje
  • Voditelji
  • Članarina
  • Događanja
  • O nama
  • E-kutak
  • Kontakt